نشست بین‌المللی اوزبیکستان با یک روز تاخیر امروز با محوریت افغانستان در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان برگزار شد؛ نشستی که امنیت و اقتصاد از آجندای مهم آن به‌شمار می‌رود. براساس گزارش‌ها، بیش از ۲۰ کشور و نهادهای بین‌المللی در این نشست حضور داشتند.

توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت امور خارجۀ آمریکا برای افغانستان، گفته که آمریکا برای آزادسازی پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان آماده است با امارت اسلامی گفت‌وگو کند؛ اما نهادهای بین‌المللی از شفافیت این گفت‌وگو باید مطمئن شوند.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان افزوده است با آن‌که کشورش با امارت اسلامی اختلاف دارد، اما نمی‌خواهد مردم افغانستان با رسیدن فصل زمستان با مشکلات بیش‌تری روبه‌رو شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او تأکید کرده است: «آمریکا به‌عنوان یکی از کشورهای بزرگ تمویل‌کنندۀ کمک به افغانستان است. این کشور آماده است در قسمت آزادسازی دارایی‌های ارزی افغانستان با امارت اسلامی گفت‌وگو کند.»

در همین حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این نشست گفته که آزادسازی دارایی‌های ارزی افغانستان از سوی آمریکا، گام اساسی برای برقراری ارتباط با جهان بوده و امارت اسلامی آمادۀ تعامل مثبت با جهان است. او از جامعۀ جهانی نیز خواسته است که در این بخش مسئولیتش را ادا کند.

از سویی هم، انس حقانی، یکی از اعضای ارشد امارت اسلامی، نشست بین‌المللی اوزبیکستان را مثبت ارزیابی کرده و دربارۀ ارتباط با جهان گفته است که جهان به افغانستان و افغانستان نیز به جهان نیاز دارد. به باور او، در صورت موجودیت مشکلی میان جامعۀ جهانی و افغانستان، باید با هماهنگی هر دو جهت حل شود.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان، در این نشست با انتقاد تند از آمریکا در پیوند به بسته‌کردن پول‌های افغانستان، گفته که با توجه به وضعیت نابسامان مردم این کشور، آمریکا با بسته‌کردن این پول مرتکب دزدی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجۀ اوزبیکستان، نیز در این نشست گفته که دستیابی به توسعۀ پایدار در آسیای مرکزی، بدون ثبات در افغانستان غیرممکن است.

کاملوف به نماینده‌گی از رئیس‌جمهور اوزبیکستان گفته است: «ما و جامعۀ جهانی باید با مردم افغانستان همبسته‌گی نشان بدهیم و تلاش کنیم که نیازهای واقعی برای توسعۀ افغانستان به‌عنوان یک کشور صلح‌آمیز، باثبات، عاری از تروریسم و موادمخدر باشد.»

هم‌زمان با برگزاری نشست اقتصادی و امنیتی در اوزبیکستان، قرار است در ۲۸ و ۲۹ ماه جولای نیز نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در این شهر برگزار شود که افغانستان عضو ناظر این سازمان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: