مسئولان تلویزیون خصوصی «افغان» در کابل ادعا دارند که روز گذشته (دوشنبه، سی‌ام جوزا)، ده‌ها تن از نیروهای امارت اسلامی وارد ساختمان این رسانه شده و به‌دلیل باقی‌داری از پول صرفیۀ برق، دروازۀ این رسانه را مُهرولاک کرده‌اند.

براساس گفته‌های مسئولان، نیروهای امارت اسلامی کارمندان این شبکه را به بازداشت و زندان تهدید نیز کرده‌اند.

احمدشاه افغان‌زی، رئیس شبکۀ تلویزیونی افغان، به سلام‌وطندار می‌گوید که در رٲس نیروهای امارت اسلامی فردی که خود را رئیس تجارتی شرکت برشنا معرفی می‌کرد، قرار داشت و برای تخلیۀ ساختمان رسانه، به آنان سه روز مهلت تعیین کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او تٲکید می‌کند که چند سال می‌شود این رسانه از برق دولتی استفاده نکرده است و باقی‌داری‌یی ندارد.

آقای افغان‌زی می‌افزاید: «به رئیس برشنا گفتم ما چند سال است از برق برشنا استفاده نکرده‌ایم، با آن‌هم اگر قرض‌دار باشیم و ثابت شود، آماده هستیم آن را مطابق پرداخت‌های قبلی بپردازیم، اما آنان به گپ‌هایم گوش نمی‌کنند و می‌گویند که هر چه عاجل پول گزاف را که تعیین کردند پرداخت کنیم. ۶۰ تا ۷۰ نیرو آمدند و به هم‌کاران ما گفتند که برای مُهرولاک دفترشان مسئولیت دارند.»

با این حال، مسئولان نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها از این اقدام نیروهای امارت اسلامی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که مشکلات رسانه‌ها باید از راه قانونی حل شود.

ظریف کریمی، عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی به سلام‌وطندار می‌گوید در صورتی‌که تخطی از سوی تلویزیون افغان و کارمندانش صورت گرفته باشد، باید از طریق کمیسیون حل شود. به باور او، نیروهای امنیتی حق دخالت را ندارند که ضرب‌العجل تعیین کنند و تهدید خلاف قانون است.

مسئولان شرکت برق‌رسانی افغانستان یا برشنا ادعاهای مسئولان تلویزیون افغان را رد می‌کنند، اما می‌پذیرند که برای دریافت باقی‌داری صرفیۀ برق به جای‌داد تلویزیون افغان مراجعه کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حکمت‌الله نورزی، سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید که مسئول تلویزیون افغان سه جای‌داد دارد و هر سه حدود دو میلیون افغانی پول صرفیۀ برق از شرکت برشنا قرض‌دار است. او تصریح می‌کند آنان به برادرش که همایون افغان‌زی نام دارد گفته‌اند که باقی‌داری‌هایش را بپردازد و کسی تهدید نشده‌ است.

این در حالی‌ست که به گفتۀ رئیس تلویزیون خصوصی افغان، در چند ماه پسین، این رسانه‌ چند بار از سوی نیروهای امارت اسلامی بررسی و یک بار هم یکی از کارمندان این رسانه از سوی نیروهای امارت اسلامی لت‌وکوب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: