خانۀ آزادی بیان از ادامۀ اعمال فشار بر رسانه‌ها، تهدید، بازداشت و شکنجۀ خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از سوی امارت اسلامی ابراز نگرانی کرده و گفته است که این اقدام قانون دست‌رسی به اطلاعات و قانون رسانه‌های همگانی که از سوی حکومت سرپرست نافذ اعلام شده، را نقض می‌کند.

این نهاد امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته است که در سه روز پسین، نیروهای امارت اسلامی دو خبرنگار را بازداشت و شکنجه کرده‌اند. محب جلیلی، خبرنگار تلویزیون آریانانیوز و علی‌رضا شهیر، خبرنگار رادیو تلویزیون راه فردا، بازداشت و شکنجه شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه آمده است که از زمان تسلط امارت اسلامی بر افغانستان رسانه‌ها با فشار و تهدید شدید روبه‌رو شده‌اند. طبق اعلامیه، در این مدت بیش از ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه بازداشت و شکنجه شده‌اند. دست‌کم ۶۴۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ بی‌کار و حدود ۲۳۰ رسانه نیز بسته شده‌اند.

خانۀ آزادی بیان تأکید کرده که تاکنون امارت اسلامی به هیچ یک از این روی‌دادها پاسخ‌گو نبوده و تغییری در برخورد با رسانه‌ها به‌میان نیامده است.

این نهاد افزوده است: «خانۀ آزادی بیان، هرنوع فشار، تهدید، بازداشت، و شکنجۀ خبرنگاران را در تضاد با ارزش‌های بشری دانسته، از امارت اسلامی می‌خواهد تا مطابق قانون دست‌رسی به اطلاعات، قانون رسانه‌های همگانی و میثاق‌های بین‌المللی به حریم رسانه‌های همگانی و حق آزادی بیان مردم افغانستان تعدی نکنند و اصل آزادی بیان را تضمین کند.»

خانۀ آزادی بیان هم‌چنان از نهادهای بین‌المللی حامی رسانه، نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان و نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا خواسته است که رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان را از یاد نبرند و بر امارت اسلامی فشار بیاورند تا به آزادی بیان به‌عنوان یکی از حقوق بنیادین بشری و دست‌آوردهای مردم افغانستان حرمت بگذارند و از نقض میثاق‌های بین‌المللی دست بردارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که روز گذشته، خبرنگاران برای پوشش انفجارهای پی‌هم در غرب کابل از سوی نیروهای امارت اسلامی اجازه نیافتند و افزون بر ضبط وسائل خبرنگاری، برخی آنان بازداشت و شکنجه نیز شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: