دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، به ممانعت از برگزاری نشست خبری رسانه‌ها از سوی امارت اسلامی واکنش نشان داده و آن را محدودیت آزادی بیان خوانده است. این نهاد امروز در فیس‌بوکش از امارت اسلامی خواسته است که تلاش نکند کسانی را که فکر می‌کند دیدگاه‌های متفاوتی دارند، محدود کند.

یوناما هم‌چنان از امارت اسلامی خواسته است که از گفت‌وگو میان مردم افغانستان پشتی‌بانی کند. این در حالی‌ست که روز گذشته قرار بود یک نشست خبری دربارۀ وضعیت خبرنگاران و رسانه‌های کشور از سوی فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان در کابل برگزار شود، اما اعضای این فدراسیون گفته‌اند که به آنان اجازۀ برگزاری این نشست داده نشده است و مسئولان امارت اسلامی این نشست را لغو کرده‌اند.

سید علی‌اصغر اکبرزاده، عضو رهبری این فدراسیون، روز گذشته گفت: «قرار بود امروز کنفرانس فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان برگزار شود و تمام رسانه‌های داخلی و خارجی برای پوشش خبری حضور به‌هم رسانده بودند، اما با تأسف از طرف مسئولان امارت اسلامی بنابر هدایت شفاهی‌شان این کنفرانس لغو شد و اجازۀ برگزاری را ندادند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل هم این اقدام امارت اسلامی را سرکوب رسانه‌های آزاد و حملۀ آشکار به روزنامه‌نگاری خوانده است. این سازمان امروز در توییترش نوشته است که رسانه‌ها نقش اساسی در اطلاع‌رسانی به جهان دربارۀ وضعیت افغانستان دارند. این نهاد تأکید کرده است که کارکنان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در افغانستان باید آزادانه کار کنند و از آن‌ها محافظت شود.

خانۀ آزادی بیان نیز امروز با پخش اعلامیه‌یی لغو نشست خبری فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان از سوی امارت اسلامی را تجاوز آشکار بر حریم آزادی بیان دانسته و از امارت اسلامی خواسته است که بیش‌تر از این، آزادی بیان را زیر پا نکند. خانۀ آزادی بیان افزوده که این عمل‌کرد امارت اسلامی، در تضاد آشکار با وعده‌های رهبران امارت اسلامی در نشست اخیر اسلو است.

این نهاد از امارت اسلامی خواسته است که بیش‌تر از این آزادی بیان را که دستاورد مشترک شهروندان افغانستان است، زیر پا نکند و از ایجاد فضای رعب و وحشت اجتناب کند. خانۀ‌ آزادی بیان هم‌چنان از جامعۀ جهانی، نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در کابل و دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، خواسته‌ است که با استفاده از مجراهای دیپلماتیک جلو خفه‌شدن صدای مردم را بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی هنوز دربارۀ لغو نشست خبری دی‌روز فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان چیزی نگفته‌اند.

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان متشکل از ۱۶ نهاد رسانه‌یی‌ست که از حدود یک دهه به این‌سو فعالیت دارد. نشست روز گذشته قرار بود با شرکت یازده نهاد عضو این فدراسیون برگزار شود.

اعضای فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان گفته‌اند که به آنان از سوی مسئولان امارت اسلامی هدایت داده شده است که تا اطلاع بعدی حق برگزاری هیچ‌گونه نشستی را ندارند. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که برای رفع و جلوگیری از پیش‌آمدن چنین مشکلات، هرچه زودتر تصمیم نهایی خود را دربارۀ ایجاد قانون یا طرزالعملی/کارشیوه‌یی در این زمینه اعلام کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: