سازمان گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرده که افغانستان در رده‌بندی «جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲» ۳۴ رتبه سقوط کرده است.

این سازمان با پخش گزارش تازه‌اش گفته که براساس این رده‌بندی، افغانستان از جای‌گاه ۱۲۲ به ۱۵۶ سقوط کرده است. به گفتۀ سازمان گزارش‌گران بدون مرز، روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در افغانستان شرایط دشواری دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سازمان گزارش‌گران بدون مرز افزوده که به قدرت‌رسیدن امارت اسلامی پیامدهای جدی برای احترام به آزادی مطبوعات و امنیت خبرنگاران، به‌ویژه زنان داشته است.

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها نشان‌دهندۀ وضعیت روزنامه‌نگاری در ۱۸۰ کشور جهان است. در این رده‌بندی، ناروی، دنمارک و سویدن در صدر قرار گرفته‌اند و ایران، اریتره و کوریای شمالی نیز سه کشوری هستند که در پایین‌ترین رده قرار گرفته‌‌اند.

امروز، سوم ماه می، برابر با روز جهانی آزادی مطبوعات است. این در حالی‌ست که بربنیاد آمار فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، پس از تحولات سیاسی کشور و روی‌کارآمدن امارت اسلامی، نزدیک به ۴۰ درصد رسانه‌ها بسته شده‌اند. در عین حال، به‌دنبال چالش‌های اقتصادی رسانه‌ها، ۶۰ درصد کارمندان مرد و ۸۰ درصد کارمندان زن، کارهای شان را از دست داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته است که روزنامه‌نگاری در افغانستان در معرض تهدید است. این سازمان به‌مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات در پیامی در توییترش افزوده است که رسانه‌های آزاد افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی در حال فروپاشی‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: