یک کارگاه آموزش فن و حرفه‌ زیر نام «بنیاد عاطفی» در هرات گشایش یافت. مسئولان در این کارگاه، می‌گویند که هدف از راه‌اندازی این بنیاد، فراهم‌کردن زمینه‌ی آموزش به ۱۰۰ کودک یتیم و نیازمند در هرات است.

ظاهر ارشاد، معاون بنیاد عاطفی، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از سروی، کودکان را از مناطق فقیرنشین شهر هرات گردآوری می‌کنند و به آنان حرفه‌های خیاطی، موبایل‌سازی و کیف‌دوزی را آموزش می‌دهند.

ارشاد، می‌افزاید: «در مدت شش ماه به این کودکان فن و حرفه آموزش داده می‌شود. پس از فراغت، تصدیق‌نامه‌های معتبری برای شان می‌دهیم. در این کورس‌ها، توسط استادان به صورت رایگان تدریس می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

معاون بنیاد عاطفی، از همه‌ی نهادهای خیریه و دولتی می‌خواهد که تلاش کنند تا کودکانی که در وضعیت بد اقتصادی و بی‌کاری به سر می‌برند را، گردآوری و به آنان زمینه‌ی آموزش‌های فن و حرفه را فراهم کنند.

در همین حال، شماری از کودکان اشتراک‌کننده در بنیاد عاطفی، با خوش‌حالی از ایجاد این کارگاه، از مسئولان حکومتی می‌خواهند که پس از پایان دوره‌ی آموزشی شان، به آنان زمینه‌ی کار را فراهم کنند.

اسامه، کودکی که مجبور شده به دلیل مشکلات اقتصادی مکتب را ترک کند، می‌گوید: «قبلاً به مکتب می‌رفتم، گاهی کار می‌کردم و گاهی بی‌کار بودم. مشکلات زندگی هم زیاد بود و خودم نان‌آور فامیل هشت‌نفره‌ی خود هستم.»

احمدشفیع عثمان، کودکی دیگر در این کارگاه، نیز می‌گوید: «از دولت تقاضا دارم تا برای ما زمینه‌ی کار را فراهم کند تا در آینده شخصی باشم که به جامعه‌ی خود خدمت کنم. نشود که من معتاد شوم.»

از سویی هم، مسئولان در ریاست کار و امور اجتماعی هرات، می‌گویند که این ریاست تلاش دارد زمینه‌ی کار را به شهروندان به ویژه کودکان و جوانان، فراهم کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالله سوری، آمر کار در ریاست کار و امور اجتماعی هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که در جریان سال روان، نزدیک به ۵۰۰ کودک خیابانی را سروی و حدود ۳۰۰ تن آنان را شامل آموزش‌های فن و حرفه کرده اند.

سوری، می‌افزاید: «در تلاش این هستیم که زمینه‌ی کار را به کودکان فراهم کنیم و برنامه‌های فن و حرفه را از طریق مؤسسه‌ها یا ریاست کار و امور اجتماعی، آماده کنیم تا بی‌کاری ریشه‌کن شود.»

در سوی دیگر، آگاهان امور اجتماعی، پشتیبانی از کودکان محروم از آموزش و نیازمند را، از نیازهای مهم در جامعه می‌دانند و بر تداوم این گونه برنامه‌ها، تأکید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: