اعضای شورای ولایتی سرپل تأیید می‌کنند که ۶۰ سرباز در این ولایت به طالبان تسلیم شده‌اند. اسدالله خرم، عضو شورای ولایتی سرپل به سلام‌وطندار می‌گوید که ساعتی پیش کندک چهارم ارتش در روستای «بغاوی»، از مربوطات مرکز این ولایت و سه پاسگاه امنیتی در منطقۀ «سنگ توده»ی این ولایت با تمام تجهیزات و امکانات نظامی‌ به‌دست طالبان سقوط کرده است.

به گفتۀ این عضو شورای ولایتی سرپل، ۵۰ سرباز ارتش و ۱۰ سرباز پولیس پس از چند روز محاصره، سرانجام امروز بدون درگیری به طالبان تسلیم شده‌اند. اسدالله خرم می‌افزاید که سرپل از چهار بخش در محاصرۀ طالبان است و اگر بی‌توجهی هم‌چنان ادامه یابد، این ولایت به‌دست طالبان سقوط خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اعضای شورای ولایتی سرپل می‌افزایند که هم‌اکنون وضعیت ولسوالی سوزمه‌قلعۀ این ولایت شکننده است و نیروهای امنیتی در دو پاسگاه در محاصره قرار دارند.

خواستیم دیدگاه مسئولان قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین و وزارت دفاع را هم داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های مکرر موفق نشدیم.

در همین حال، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی از وخامت وضعیت امنیتی ولایت سرپل هشدار داده است. آقای فرهمند در فیس‌بوک خود نوشته است که جنگ در کمربند مرکز ولایت سرپل جریان دارد و ولسوالی سوزمه‌قلعه با تمام تجهیزات نظامی در محاصرۀ طالبان قرار دارد و نیروهای مستقر در این مناطق با کم‌بود مرمی و مواد غذایی روبه‌رو هستند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

با این حال، عنایت‌الله بابر فرهمند می‌گوید که تنها ۳۰ سرباز کوماندو از مرکز اعزام شده‌‌‎اند که کافی نیست و برای پیش‌گیری از فاجعۀ انسانی و نجات تجهیزات سبک‌وسنگین نظامی، فرصت اندک باقی مانده است. او پیشنهاد کرده است که یکی از قطعات کوماندو به سرپل اعزام و حمله‌های هوایی بیش‌تر شود.

معاون شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که از یک هفته به این‌سو شورای نظامی ولایت سرپل انتظار حملۀ هوایی و اعزام نیروهای تازه را می‌کشند.

از سویی هم، فعالان مدنی و باشنده‌گان سرپل با ابراز نگرانی می‌گویند که این ولایت در معرض معامله قرار گرفته است و اگر اقدام فوری صورت نگیرد، فاجعه رخ خواهد داد.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: