در آستانه‌ی فرارسیدن زمستان و با سردشدن هوا، شماری از پایتخت‌نشینان، از بلندبودن بهای مواد سوختی به ویژه زغال‌سنگ و چوب در بازارهای شهر کابل، شکایت دارند. آن‌ها می‌گویند که به دلیل تنگ‌دستی، توان خرید مواد سوختی را ندارند.

احمدبایر، کارگر روزمزد در منطقه‌ی «قلعه‌ی موسا»ی شهر کابل، می‌گوید که بهای مواد سوختی به گونه‌‌ی روزافزون در حال افزایش است. او می‌افزاید: «قیمت مواد سوختی بالا است، چه قسم تهیه کنیم؟ باران‌ها شروع شد و پیسه هم نداریم. مشکل در بی‌کاری است، اگر کاروبار باشد، زمینه‌ی هر چیز مساعد می‌شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، غلام، دیگر باشنده‌ی کابل که روزانه با کراچی دستی‌اش در گوشه‌های مختلف شهر دنبال کار است، می‌گوید: «چوب و زغال قیمت است، آدم یک عاید داشته باشد، مشکلی نیست، کار نیست و هوا هم سرد شده روان است؛ از امارت اسلامی می‌خواهیم یک ذره روی قیمت‌ها توجه داشته باشد.»

در همین حال، شماری از فروشندگان مواد سوختی در کابل، می‌گویند که امسال بازار فروش مواد سوختی در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشته، به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش اما بهای آن، افزایش یافته است. آن‌ها، می‌افزایند که سال گذشته، روزانه تا ۱۵ خروار چوب یا زغال‌سنگ می‌فروختند؛ اما امسال به دلیل افزایش بهای مواد سوختی و ناداری شهروندان، روزانه تنها تا دو خروار مواد سوختی می‌فروشند.

محمدباقر، فروشنده‌ی چوب در منطقه‌ی چهارقلعه‌ی وزیرآباد کابل، می‌گوید گه در سال روان، بازار فروش چوب کاهش یافته است. او می‌افزاید: «چوب پوست‌دار خروار ۸۲۰۰ و بی‌پوست را ۹۰۰۰ می‌دهیم، البته مردم ضعیف می‌خرند، نه این که دلچسب، به یک ترس‌ولرز می‌خرند. بی‌پول اند، روزانه خرید مردم نسبت به سال‌های دیگر خیلی ضعیف است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سیدهاشم، فروشنده‌ی زغال‌سنگ می‌گوید: «مردم توان ندارند؛ هر سال خوب بود، روز پنج تا ۱۰ نفر می‌آمد؛ اما امسال در یک روز، یک یا دو خروار را می‌فروشی. هر سال این وقت ما در روز ۱۰ خروار و ۲۰ خروار می‌فروختیم.»

 گفتنی است که همه‌ساله با سردشدن هوا و بلندبودن بهای گاز، شهروندان برای گرم‌کردن خانه‌های شان از چوب و زغال‌سنگ استفاده می‌کنند؛ اما در سال روان، افزایش بهای مواد سوختی به مشکلات افرادی که با ناداری دست‌وگریبان اند، می‌افزاید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: