اکنون که زمستان در راه است و شهروندان در تلاش تهیه‌ی مواد سوختی اند، شماری از باشندگان شهر کابل، از گرانی بهای مواد سوختی به ویژه زغال‌سنگ شکایت دارند. 

رحیم نبی‌زاده، باشنده‌ی شهر کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «به همه معلوم است که وضعیت مردم بسیار خراب است؛ در ساحه‌ی ما قیمت یک تن زغال، بیش از ۱۳ هزار است مردم توان خرید ندارند؛ همه نگران اند.»

این در حالی است که به تازگی، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در تویتر خود نوشته که برای کنترل نرخ مواد سوختی، قرار است ۴۰۰ هزار تن زغال‌سنگ در چهار زون شهر کابل عرضه شود که قیمت هر تن آن، ۹ هزار افغانی است.

از سویی هم، فروشندگان زغال‌سنگ در کابل، این اقدام حکومت را به ضرر کسب‌وکار شان دانسته و می‌گویند که برای کاهش بهای زغال سنگ، حکومت باید تعرفه‌های آن را کاهش بدهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نجیب‌الله، یکی از فروشندگان زغال‌سنگ در شهر کابل، به‌ سلام‌وطندار می‌گوید: «من خودم ۴۰ تن زغال دارم که با قیمت بالا خریده ‌ام. اگر این به قیمت پایین فروخته شود، به من ظلم است؛ از حکومت، می‌خواهم که تعرفه‌اش را کم کرده و به مردم غریب ببخشد.»

همین گونه، قربان‌مراد، یکی دیگر از فروشندگان زغال‌سنگ در شهر کابل، می‌گوید که تعرفه‌های دولتی و کرایه‌ی انتقال زغال‌سنگ به کابل، نسبت به سال‌های گذشته به‌گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است.

او، می‌گوید: «سال‌های پیش، تعرفه‌ی دولت در فی تن زغال‌سنگ، ۲۱۰۰ افغانی بود،  ۲۵۰ افغانی کمیشن می‌شد، کرایه‌ی هم سیر ۱۹ افغانی؛ امسال بسیار بالا شده. تعرفه‌ی دولت ۳۱۰۰ شده یک هزار افغانی بالا رفت و چون تیل بالا رفته، کرایه هم قیمت شده ‌است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که تلاش دارد تا بهای مواد سوختی را کنترل کند.

عبدالسلام جواد آخوندزاده، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «به تمام هم‌وطنان، اطمینان می‌دهیم که با تمام توان، تلاش می‌نماییم تا جلو بلندبردن قیمت در هر شرایط را گرفته و تشویش‌ها را برطرف نماییم.»

امارت اسلامی، در حالی از عرضه‌ی هزاران تن زغال‌سنگ در کابل خبر می‌دهد که مصرف این مواد سوختی، مهم‌ترین دلیل آلودگی هوای این شهر است که سالانه هزاران تن را کشته و به بیماری‌های تنفسی دچار می‌کند.

بر اساس آمار وزارت صحت عامه در حکومت پیشین، همه‌ساله، سه هزار و ۵۰۰ نفر در کابل به دلیل آلودگی هوا جان می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: