زنگ آغاز سال جدید تعلیمی در پروان و پنجشیر، در مراسمی که امروز (سه‌شنبه، ۱ حمل) در لیسه‌ی «صادقی رح» در شهر چاریکار، مرکز پروان، برگزار شده بود، بی‌حضور دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم نواخته شد. در این مراسم، شماری از مقام‌های حکومتی و مسئولان معارف از مرکز و ولسوالی‌ها، اشتراک کرده بودند.

محمدحسن حقانی، رییس معارف پروان، با ابراز خرسندی می‌گوید که سال جدید تعلیمی ۱۴۰۲ در فضای امن و زیر چتر نظام اسلامی، آغاز شده است. او می‌افزاید که در سال جدید تعلیمی، ۲۱ هزار و ۱۳۲ دانش‌آموز تازه‌وارد/جدیدالشمول دختر و پسر، در مکتب‌های این ولایت جذب شده اند که در مجموع، ۲۰۳ هزار و ۷۶۵ دانش‌آموز از سوی شش هزار و ۳۷۰ آموزگار در مکتب‌ها و مدرسه‌ها، آموزش می‌بینند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

رییس معارف پروان، کم‌بود یک میلیون و ۹۰۰ هزار کتاب، حدود یک هزار و ۶۰۰ آموزگار باتجربه و ۲۰۹ مکتب بدون ساختمان را، از مشکلات مهم فراراه معارف پروان عنوان می‌کند. او می‌افزاید: «از استادان مکتب‌ها می‌خواهیم که با نیت خاص و وفاداری به دین اسلام و نظام، به دانش‌آموزان آموزش بدهند تا آنان با دین و عقیده‌ی اسلامی، آراسته شوند.» به گفته‌ی آقای حقانی، هم‌اکنون بیش از ۲۳۱ هزار و ۴۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر در ۵۳۳ نهاد آموزشی در پروان، سرگرم فراگیری آموزش‌وپرورش اند.

در همین حال، محمدقسیم محمدی، رییس دادگاه استیناف پروان، نیز ضمن تبریکی آغاز سال جدید تعلیمی، بر فراگیری علوم اسلامی تأکید می‌کند و می‌گوید: «علم برای افراد، روشنی و عزت است و باید برای تربیت استعدادهای ناب و نخبه، تلاش شود.»

از سویی هم، مطیع‌الله جواد، آمر تعلیمات اسلامی و سرپرست ریاست معارف پنجشیر، می‌گوید که زنگ مکتب در این ولایت نیز امروز نواخته شد. او می‌‌افزاید که هم‌اکنون، ۱۲۹ مکتب در شهر بازارک، مرکز پنجشیر و هفت ولسوالی این ولایت، به روی دانش‌آموزان باز است.

آقای جواد تأکید می‌کند که کم‌بود استادان، کتاب‌های درسی و ساختمان، از جمله مشکلات جدی ریاست معارف پنجشیر است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

گفتنی است که زنگ مکتب امروز در شماری از ولایت‌های دیگر نیز، بی‌حضور دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم نواخته و سال جدید تعلیمی آغاز شد.

این در حالی است که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در سراسر کشور، اجازه‌ی رفتن به مکتب‌های شان را هنوز نیافته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: