ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته که فرمان ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان، برای «حفظ عزت و عفت» زنان صادر شده است و این فرمان بر تمام نهادهای غیردولتی از جمله سازمان ملل متحد هم تطبیق می‌شود.  

آقای مجاهد افزوده که حکومت امارت اسلامی به این نتیجه رسیده است که زنان به هیچ صورت نباید در مؤسسه‌ها کار کنند. او تأکید کرده است: «چون این مؤسسات تحت کنترل امارت نیست، خطر برای زنان زیاد است و گزارش‌های خطرناکی هم به ما رسیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی را به دزدی تشبیه کرده است و در پاسخ این پرسش که زنان نان‌آور خانواده‌های ‌شان چه باید کنند، گفته است: «کسی استدلال کند که من دزدی می‌کنم؛ ولی برای کودکان غذا می‌رسانم، ما نمی‌توانیم به او اجازه بدهیم که دزدی کند.»

ذبیح‌الله مجاهد تصریح کرده است: «مؤسساتی که در افغانستان کمک‌های بشری را توزیع می‌کنند، باید ارزش‌های خاصی را در نظر بگیرند. اگر آن‌ها اصول و ارزش‌ها را در نظر نمی‌گیرند، پس افغان‌ها نیازی به چنین کمک‌ها ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی است که وزارت اقتصاد روز شنبه، ۳ جدی، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان را، متوقف کرد. این تصمیم امارت اسلامی، واکنش‌های گسترده‌ی ملی و بین‌المللی را به هم‌راه داشته است.

گفتنی است که پس از توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی از سوی امارت اسلامی، چندین سازمان بین‌المللی فعالیت شان در افغانستان را متوقف کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: