در ادامه‌ی واکنش‌ها به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان‌ در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، رامز الاکبروف، سرپرست دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، خواستار لغو این تصمیم از سوی امارت اسلامی شده است.

یوناما، امروز (دوشنبه، ۵ جدی) در صفحه‌ی فیسبوک خود از دیدار رامز الاکبروف با دین‌محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد، خبر داده است. به ‌گفته‌ی این نهاد، رامز الاکبروف در این دیدار خواستار لغو تصمیم توقف زنان از فعالیت‌های بشردوستانه در مؤسسه‌های داخلی و بین‌المللی غیردولتی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است که میلیون‌ها شهروند افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه اند و رفع موانع در برابر کار زنان، در این زمینه مهم است.

این در حالی است که وزارت اقتصاد، روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری، ۳ جدی، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را متوقف کرد. در این مکتوب آمده که در این اواخر شکایت‌های جدی مبنی بر رعایت‌نکردن حجاب و دیگر قوانین و مقرره‌های امارت اسلامی از سوی زنان در مؤسسه‌‌های غیردولتی، به ملاحظه رسیده است.

وزارت اقتصاد در این مکتوب افزوده است که به منظور رفع مسئولیت خود، به تمام مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی هدایت می‌دهد که کار تمام کارمندان زن را تا اطلاع بعدی متوقف کنند. این وزارت هشدار داده است که در صورت تعلل در اجرای این دستور، جواز مؤسسه‌ی متخلف لغو خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی، واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی را به هم‌راه داشته است و تا کنون دست‌کم چهار نهاد بین‌المللی از توقف فعالیت شان در افغانستان خبر داده اند.

گفتنی است که امارت اسلامی پس از روی‌کارآمدن دوباره در بیش‌تر از یک سال گذشته، زنان را از کار در اداره‌های دولتی هم محروم کرده‌ است. این حکومت آموزش دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور را نیز، تا اطلاع بعدی تعلیق کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: