در ادامه‌ی واکنش‌ها به تصمیم تازه‌ی امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان‌ در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته که از این تصمیم به شدت ناراحت است.

استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای گفته است که این تصمیم امارت اسلامی کار سازمان‌های کمک‌رسان برای کمک به آسیب‌پذیرترین افراد به ویژه زنان و دختران کار را، تضعیف خواهد کرد.

سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل افزوده است که این سازمان و شریکان آن، از جمله سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی در افغانستان، به بیش از ۲۸ میلیون افغانی که به کمک‌های انسان‌دوستانه وابسته اند، کمک می‌کنند تا زنده بمانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی استفان دوجاریک، ارائه‌ی مؤثر کمک‌های بشردوستانه مستلزم دست‌رسی کامل، ایمن و بدون مانع برای همه امدادگران از جمله زنان است.

او گفته است: «ممنوعیت کار زنان با جامعه‌ی جهانی برای حفظ جان و معیشت در افغانستان، مشقت‌های ناگفته‌ی بیش‌تری را برای مردم افغانستان به هم‌راه خواهد داشت.»

این در حالی است که وزارت اقتصاد، ناوقت روز گذشته با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را متوقف کرد. در این مکتوب آمده که در این اواخر شکایت‌های جدی مبنی بر رعایت‌نکردن حجاب و دیگر قوانین و مقرره‌های امارت اسلامی از سوی زنان در مؤسسه‌‌های غیردولتی، به ملاحظه رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

وزارت اقتصاد در این مکتوب افزوده است که به منظور رفع مسئولیت خود، به تمام مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی هدایت می‌دهد که کار تمام کارمندان زن را تا اطلاع بعدی متوقف کنند. این وزارت هشدار داده است که در صورت تعلل در اجرای این دستور، جواز مؤسسه‌ی متخلف لغو خواهد شد.

تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی، واکنش‌های داخلی و خارجی را به هم‌راه داشته است.

گفتنی است که امارت اسلامی پس از روی‌کارآمدن دوباره در بیش‌تر از یک سال گذشته، زنان را از کار در اداره‌های دولتی هم محروم کرده‌ است. این حکومت به تازگی تحصیل دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور را نیز، تا اطلاع بعدی تعلیق کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: