حوالی ساعت ۹ شب گذشته آتش‌سوزی بزرگ در حوزۀ هفدهم امنیتی شهر کابل رخ داد که در پی آن شمار بسیاری از تانکرهای تیل در آتش سوختند. با حضور در محل آتش‌سوزی دیده می‌شود که تانکرهای تیل به آهن‌پاره‌هایی با قطعات خُرد و بزرگ تبدیل شده‌ و با وجود گذشت چندین ساعت از روی‌داد، هنوز هم آتشِ شماری از این تانکرها خاموش نشده ‌است.

بوی تیل و مواد نفتی فضا را پُر کرده است. در کنار این، شماری از مردم برای تماشای این صحنه و شماری هم برای کمک به راننده‌هایی جمع شده‌‌ که در حال انتقال اندک مواد باقی‌ماندۀ آتش‌سوزی‌اند. در این میان، شماری هم بی‌توجه به این موضوع‌ها در حال جمع‌آوری آهن و بقایای تانکرهای سوخته هستند.

جسدهای راننده‌هایی که یک‌جا با تانکرهای تیل‌شان در آتش‌ سوخته‌اند، دردناک است. گواهان روی‌داد می‌گویند که راننده‌های شمار بسیاری از این تانکرها در آتش‌ سوخته و جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

جسد یکی از راننده‌ها در محل آتش‌سوزی

نصیرآغا، گواه روی‌داد به سلام‌وطندار می‌گوید: «ساعت ۹ شب بود که آتش‌سوزی صورت گرفت. بعضی مردم می‌گویند که چسپکی است، بعضی‌ها هم می‌گویند که هاوان پرتاب شده است. سر نماز بودم که صدای گَرَم بلند شد، شیشه‌های خانه را شکستاند. مردم از خانه‌های‌شان فرار کرده به سمت کوه می‌گریختند. آتشش مردم را می‌سوختاند و کسی هم نزدیک آمده نمی‌توانست. بسیار آتش تیز بود تا ۲۰۰ متر بلند می‌شد.»

قاسم، دیگر گواه روی‌داد نیز می‌گوید: «ساعت ۹ بود که آتش‌سوزی شروع شد. خیلی مردم مرده‌اند. این‌جا را طیاره زده است من خودم دیدم، چندین بار دور خورد و با طیاره شلیک شده است. من خودم ۷ جنازه را دیدم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این آتش‌سوزی زیان‌های فراوان مالی به خانه‌های اطراف روی‌داد، رستورانت‌ها و یکی از تانک‌های تیل وارد کرده است.با آن‌که فرماندهی پولیس کابل علت این روی‌داد را آتش‌گرفتن یکی از تانکرهای تیل می‌داند، اما گواهان روی‌داد روایت دیگری از این روی‌داد دارند. شماری می‌گویند که این روی‌داد در پی انفجار ماین مغناطیسی رخ داده است و شمار دیگری هم می‌گویند که گواه شلیک به این تانکرها توسط چرخ‌بال بوده‌اند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل از آغاز بررسی‌ها دربارۀ علت اصلی این آتش‌سوزی خبر می‌دهد. «علت آتش‌سوزی را بررسی می‌کنیم؛ اما جزئیات اولیۀ ما این است که جرقۀ آتش‌سوزی از یک تانکر تیل بوده است.»

به گفتۀ سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، در این آتش‌سوزی ۷ تن جان باخته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. فرامرز می‌افزاید که این آمار نهایی نیست و امکان افزایش آن وجود دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این آتش‌سوزی انتقاد بازرگانان و واردکننده‌گان مواد نفتی را نیز در پی داشته است. مسئولان اتاق‌ تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به حکومت هشدار می‌دهند که باید هرچه زودتر عامل اصلی این روی‌داد مشخص شود. آنان هشدار می‌دهند که در صورت بررسی‌نکردن دقیق این آتش‌سوزی، از واردکردن مواد نفتی در کشور خودداری می‌کنند.

توکل احمدیار، رئیس عمومی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید: «اگر حکومت به صدای ما گوش ندهد و محاسبه نکند، هشدار می‌دهیم که واردات تیل را توقف می‌دهیم و بندرها را بسته می‌کنیم. معلوم نیست که چرا چندین‌بار است آتش‌سوزی صورت می‌گیرد.»

این نخستین‌بار نیست که تانکرهای مواد نفتی در آتش می‌سوزند، پیش از این گمرک اسلام‌قلعه نیز گواه آتش‌سوزی گسترده در منبع ذخیره‌گاه گاز بوده که در پی آن زیان‌های هنگفت مالی به بازرگانان مواد نفتی وارد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: