توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای افغانستان، جزئیات گفت‌وگوی خود با محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع را، در تویتر خود پخش کرده و گفته است که مشروعیت داخلی و بین‌المللی امارت اسلامی، بستگی به رفتار این حکومت با زنان و دختران در افغانستان دارد.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان با هیئت امارت اسلامی به رهبری محمدیعقوب مجاهد در شهر ابوظبی، پایتخت امارات متحده‌ی عربی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

توماس وست نوشته که در این دیدار، در باره‌ی وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در افغانستان، به ویژه برای زنان و دختران و منافع مشترک در افغانستان باثبات، مرفه و صلح‌آمیز گفت‌وگو کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او افزوده که از امارت اسلامی خواسته است تا به حقوق زنان و دختران برای آموزش و کار احترام بگذارد. وست گفته است: «ثبات اقتصادی و اجتماعی افغانستان و مشروعیت داخلی و بین‌المللی امارت اسلامی به شدت به رفتار این حکومت با مادران و دختران افغانستان بستگی دارد.»

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، گفته است که با محمدیعقوب مجاهد در باره‌ی وضعیت امنیتی افغانستان، «تلاش‌های مستمر» امارت اسلامی علیه داعش، گام‌هایی برای بهبود فضای کسب‌وکار و واکنش قوی جامعه‌ی بین‌المللی به بحران انسانی جاری بحث کرده است.

گفتنی است که وزارت دفاع سه‌شنبه‌شب، ۱۵ قوس، در رشته‌تویتی از ‏دیدار محمدیعقوب مجاهد با توماس وست، خبر داد. ‏در این دیدار، دو طرف روی مسائل افغانستان گفت‌وگو کرده اند.

سرپرست وزارت دفاع، در این دیدار به نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا اطمینان داده که «افغانستان امن و تمام سرحدات و نقاط فرضی محفوظ بوده و از داخل خاک افغانستان هیچ نوع تهدیدی متوجه کشورهای منطقه و ‌جهان نبوده و نخواهد بود ‏و هم‌چنان از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نشده و نخواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

وزارت دفاع تأکید کرده که در اخیر این دیدار، سرپرست این وزارت از توماس وست خواسته است که جهان به تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارد.

این در حالی است که محمدیعقوب مجاهد روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری، ۱۲ قوس، در رأس یک هیئت حکومتی و در یک سفر رسمی، عازم امارات متحده‌ی عربی شده است.

وزارت دفاع هدف از سفر سرپرست این وزارت را، دیدار با رهبران امارات متحده‌ی عربی و افغان‌های مقیم این کشور و تحکیم روابط امارت اسلامی با کشورهای خلیج، عنوان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: