توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، می‌گوید که تصمیم بازداشتن دختران از آموزش در افغانستان، از سوی اقلیتی کوچک گرفته شده؛ اما، بیش از ۹۰ درصد شهروندان این کشور، خواهان بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران و بازگشت زنان به جامعه و بازار کار استند.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان که روز گذشته (چهارشنبه، ۶ میزان) در مرکز مطالعه‌های راه‌بردی امریکا در واشنگتن سخن‌رانی می‌کرد، افزوده است که حتا بیش‌تر مقام‌های امارت اسلامی، می‌خواهند که دختران شان به مکتب بروند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او، می‌گوید؛ در صورتی که دختران اجازه‌ی رفتن به مکتب را بازیابند، مسئله‌های بزرگ‌تر دیگری مانند بازگشت زنان به جامعه و بازار کار، باقی می‌ماند که این‌ها با هم ارتباطی بنیادین دارد.

توماس وست، در حالی به اختلاف‌‌دیدگاه میان مقام‌های امارت اسلامی در باره‌ی بازگشایی مکتب‌های دخترانه اشاره می‌کند، که سه‌شنبه‌ی هفته‌ی روان -۵ میزان-، دو مقام بلندپایه‌ی حکومت سرپرست، تفسیرهای دوگانه‌‌ای از آموزش ارائه کردند.

شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه‌، در نشستی در کابل، گفت که آموختن علم بر مرد و زن فرض مطلق است و آن‌هایی که مخالف بازشدن مکتب به روی دختران استند، دلیل شرعی در دست ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در واکنش به گفته‌های استانکزی، خالد حنفی، سرپرست وزارت امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر امارت اسلامی، گفت که آموزش دنیایی، مباح است و در حالت تعارض میان «مباح» و «امر امیر»، پیروی از امر امیر، واجب است.

از زمان بازگشت امارت اسلامی به قدرت، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، حق آموزش‌وپرورش را از دست داده اند و با وجود واکنش‌های داخلی و فشارهای جامعه‌ی جهانی، امارت اسلامی هنوز به بازگشایی مکتب‌های آن‌ها، تمایلی نشان نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: