مسئولان برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد (UNDP) در افغانستان، امروز (پنج‌شنبه، ۲۷ ثور) در نشستی در کابل، یافته‌های یک گزارش تحقیقی این نهاد در بخش تاب‌آوری زنان کارآفرین در افغانستان را، با رسانه‌ها شریک کردند.

مسئولان برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد در افغانستان، تأکید می‌کنند که این گزارش بر مبنای مصاحبه‌های عمیق، بحث‌های گروه‌های متمرکز و یک نظرسنجی از ۳۱۰۰ زن کارآفرین، تهیه شده ‌است.

در گزارش برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد، زنان گفت‌وگوشونده، الزامی‌بودن‌ داشتن محرم در هنگام سفر و مشکلات در دست‌رسی آن‌ها به سیستم‌های مالی و بانکی را، از چالش‌های عمده‌ی فراراه کاروبار شان عنوان کرده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از مجموع زنان تجارت‌پیشه که در تحقیق برنامه‌ی‌ توسعه‌ای سازمان ملل متحد اشتراک کرده، ۴۱ درصد آن‌ها برای ادامه‌ی کاروبار شان درخواست قرضه کرده‌ که از این میان، تنها پنج درصد آن‌ها توانسته‌ اند به قرضه دست‌رسی پیدا کنند.

استفان رودریگز، نماینده‌ی برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید: «حضور زنان در اقتصاد افغانستان خیلی مهم است؛ آنان خط لین اقتصادی کشور را تشکیل و در اقتصاد افغانستان کارهای مختلفی را انجام می‌دهند.»

مسئولان برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد در افغانستان، در این نشست هم‌چنان اعلام می‌کنند که در جریان سال گذشته، نرخ اشتغال در میان زنان در افغانستان ۵۰ درصد کاهش داشته و هم‌اکنون شش درصد است.

با این‌ همه، بر اساس معلومات ارائه‌شده در این نشست، سازمان ملل متحد تا کنون توانسته است‌ از ۷۵ هزار کسب‌وکار کوچک پشتیبانی کند که این حمایت‌ها، زمینه‌ی اشتغال را به ۹۰۰ هزار تن مهیا کرده ‌است.

اشتراک‌کنندگان نشست ارائه‌ی نتایج تحقیق برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد، از ادامه‌ی حمایت‌های اقتصادی شان از مردم افغانستان به ویژه زنان، اطمینان می‌دهند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

رافایلا ایودیس، کاردار نمایندگی اتحادیه‌ی اروپا در کابل، در این برنامه می‌گوید: «من خوش‌حالم که امروز این جا هستم؛ چون روی گزارشی کار می‌کنیم که مهم است و من در مورد آن خواهم پرداخت؛ اما می‌خواهم بگویم که ما این جا هستیم تا یک بار دیگر شجاعت، قوت و امیدواری زنان افغان را گرامی بداریم. البته این حرف سیاسی نیست؛ بل که یک حس عمیقی است که در جریان دو سالی که این جا بودم، آن را حس کردم، این که شما چه کارهایی می‌توانید انجام بدهید.»

تاکایوشی کورومیا، سفیر جاپان در کابل، نیز در این برنامه می‌گوید: «ما لوازم ضروری زیادی را برای حمایت از زنان افغانستان فراهم کردیم و تأکید می‌کنم که مردم جاپان همیشه در کنار مردم افغانستان می‌ایستند به خصوص در کنار زنان و کودکان افغانستان.»

این در حالی است که اخیراً بانک جهانی ۱۶ میلیون دالر کمک را برای پشتیبانی از کسب‌وکارهای زنان در افغانستان اختصاص داده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: