شورای امنیت سازمان ملل متحد، با نشر اعلامیه‌ای، از پیامدهای ناگوار حمله بر مرکزهای آموزشی و امنیت دانش‌آموزان در افغانستان، نگرانی عمیق خود را آشکار کرده است.

این نهاد سازمان ملل متحد، امروز (شنبه، ۹ میزان)، با نشر اعلامیه‌ای در هم‌دردی با خانواده‌های قربانیان حمله‌ی انتحاری روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، گفته است که پاسخ‌گویی عاملان، سازمان‌دهندگان، فراهم‌کنندگان مالی و پشتیبانان این اقدام‌های تروریستی و دادگاهی‌کردن آن‌ها، نیازی اساسی‌ است.

شورای امنیت، از همه کشورها خواسته که بر اساس تعهدهای خود مبنی بر قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مرتبط این شورا، فعالانه برای پی‌گیری این حمله، هم‌کاری کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در اعلامیه، هم‌چنان بر حق آموزش همگانی شهروندان افغانستان تا رسیدن به صلح و امنیت، پافشاری شده است.

شورا امنیت گفته که هرگونه اقدام تروریستی بدون درنظرداشت انگیزه، زمان، مکان و عامل آن، توجیه‌ناپذیر است.

در سوی دیگر، دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز، در برگه‌ی فیسبوکش، نوشته است که عاملان حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج، باید به عدالت سپرده شوند.

یوناما، نوشته است: «طالبان باید تعهدهای خود را برای تضمین امنیت همه شهروندان افغانستان انجام دهند. آموزش، باید عاری از تعصب و خشونت باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

صبح روز گذشته، حمله‌ی انتحاری‌ای، مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را هدف قرار داد که در نتیجه‌ی آن، بیش‌تر از ۶۰ دانش‌آموز کشته و زخمی شدند که بیش‌تر شان شهروندان هزاره‌ی افغانستان بودند.

شبکه‌ی خبری «سی‌ان‌ان» و بی‌بی‌سی فارسی، به نقل از منابع در امارت اسلامی، گزارش داده که در این حمله، ۲۳ دانش‌آموز کشته و ۳۶ دانش‌آموز زخمی شده است.

خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، نیز تلفات برخاسته از این رویداد را ۱۹ کشته و ۲۷ زخمی اعلام کرده است؛ اما، منابع مردمی، رقم تلفات را بیش‌تر از این می‌گویند.

هنوز، فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: