سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه گفته‌ است که شبکۀ القاعده در قلمرو امارت اسلامی دارای پناه‌گاه‌های امن بوده و اعضای آن به‌طور آزاد در افغانستان فعالیت‌ دارند.

در این گزارش آمده که با روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی منابع مالی شبکۀ القاعده گسترش یافته و امارت اسلامی از سال ۲۰۲۲ به این‌سو کنترل خود بر افغانستان را مستحکم‌تر کرده و ۴۱ عضوش را که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد است، در کابینه و دیگر بست‌های بلند منصوب کرده‌ است.

در گزارش سازمان ملل متحد نوشته شده است: «روابط القاعده و امارت اسلامی نزدیک باقی مانده و رهبر القاعده با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی تجدید بیعت کرده است.»

در گزارش سازمان ملل متحد ابراز نگرانی شده که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در میان افراد رهاشده از زندان افراد داعش نیز وجود داشته و این موضوع حضور آنان در افغانستان را نیز افزایش داده است؛ اما این گروه تا سال ۲۰۲۳ توان انجام عملیات را نخواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌‌گویند که تمام گروه‌ها از جمله القاعده و داعش با آمریکا و متحدانش ارتباط دارند و با امر آنان فعالیت می‌کنند و از سوی آنان تمویل می‌شوند. آنان می‌‌افزایند که گزارش‌‌های سازمان ملل متحد دربارۀ روابط القاعده و امارت اسلامی به درخواست آمریکا و با هدف مشخص پخش می‌شود.

به گفتۀ آگاهان، آمریکا با پخش چنین گزارش‌هایی می‌خواهد امارت اسلامی را تهدید کند تا خواسته‌هایش را بپذیرد. عبدالواحد طاقت، آگاه مسائل سیاسی می‌گوید که با پخش چنین گزارش‌هایی تلاش می‌شود تا زمینۀ مداخله و حضور دوباره در افغانستان فراهم شود که این موضوع برای کشور یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود.

او می‌‌افزاید: «امکان دارد هزاران آمریکایی به افغانستان بیایند و در پایگاه‌های پیشین خود جابه‌جا شوند و ما از آن مطلع نیز نشویم؛ زیرا ما رادار و دیگر وسایل نداریم.»

میربت‌خان منگل، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که آمریکا و متحدانش گروه‌های هراس‌افگن را پشتی‌بانی می‌کنند و با پخش این گزارش‌ها می‌خواهند اهداف خود را عملی کنند، اقدامات استخباراتی خود را مشروعیت دهند و خواسته‌های خود را بر امارت اسلامی بقبولانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «این از سوی آنان زنگ خطری برای امارت اسلامی‌ست که اگر قبول نکنند، تجهیزات باقی مانده از خود را هدف قرار می‌دهند. این چیزی دور از واقعیت نیست و آنان هرازگاهی برنامه‌ریزی می‌کنند. این برنامه‌ها و خطرات آن را اعلان می‌کنند و برای مشروعیت عمل خود در آینده پروسیجر دارند و براساس آنان به پیش می‌روند.»

امارت اسلامی تاکنون در این باره چیزی نگفته‌ است و ما برای دریافت دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی نیز موفق نشدیم. از سویی هم، حکمت‌الله حکمت، آگاه مسائل سیاسی و امنیتی می‌گوید که امارت اسلامی باید دست به کار شود، در غیر آن چنین گزارش‌هایی نتیجۀ خطرناکی در پی خواهد داشت.

او می‌افزاید که سازمان ملل متحد گزارش خود دربارۀ روابط القاعده و امارت اسلامی را بدون سند منتشر کرده است «و ما نباید اجازه دهیم که بار دیگر زمینۀ مداخله زیر نام داعش و القاعده در کشور فراهم شود و مردم کشور مانند ۲۰ سال گذشته در آتش بسوزند.»

گفتنی‌ست که پیش از این نیز شماری از ژنرال‌ها و سیاست‌مداران آمریکایی دربارۀ روابط القاعده و امارت اسلامی ابراز نگرانی کرده بودند که این موضوع در آن‌زمان از سوی امارت اسلامی رد شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: