دفتر هیٲت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از حمله‌های نظامیان پاکستانی به ولایت‌های خوست و کنر افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

یوناما در توییترش نوشته که از گزارش‌های تلفات غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان، در نتیجۀ حمله‌های هوایی شب گذشته در ولایت‌های خوست و کنر عمیقاً نگران است.

یوناما تٲکید کرده است که غیرنظامیان هرگز هدف نیستند. دفتر هیٲت معاونت سازمان ملل افزوده که در تلاش است تا حقایق را در محل مشخص و میزان تلفات را تأیید کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نظامیان پاکستانی بامداد امروز مناطق مهاجران وزیرستانی در خوست را بمباران کردند. نظامیان پاکستانی هم‌چنان شب گذشته بر مناطق مسکونی ولسوالی شلتن ولایت کنر حمله‌های توپخانه‌یی کردند که در نتیجۀ آن، غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شدند.

گزارش‌ها از خوست و کنر حاکی از آن است که در نتیجۀ این حمله‌ها ۳۰ تن به‌شمول زنان‌ و کودکان در خوست و نیز پنج تن به‌شمول زنان‌ و‌ کودکان در کنر کشته شده‌اند.

در واکنش به این حمله‌ها، وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی پس از چاشت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفت که منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل را در پیوند به حمله‌های این کشور به مناطق مرزی افغانستان، احضار کرده است. این وزارت نیز حمله‌های نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی افغانستان را محکوم و بر جلوگیری از تکرار آن تأکید کرد.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، نیز در توییترش نوشته است که امارت اسلامی افغانستان حملات ظالمانۀ پاکستان بر خوست و کنر را که علیه مهاجرین انجام شده، شدیداً تقبیح می‌کند. او از پاکستان خواسته است که حوصلۀ افغان‌ها را در چنین مسائل نیازماید و «دیگر چنین اشتباه را تکرار نکند، ور نه پیامد بدی خواهد داشت.» سخنگوی امارت اسلامی تأکید کرده است که همۀ مسائل باید از راه سیاسی حل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، شماری از باشنده‌گان خوست امروز در اعتراض به حملۀ نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی این ولایت، تظاهرات کردند. تظاهرکننده‌گان در راه‌پیمایی‌شان شعار «مرگ بر پاکستان» سر دادند.

گفتنی‌ست که وزارت امور خارجۀ پاکستان احمدشکیب، کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور را نیز احضار کرده است. این وزارت امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد را در پیوند به «حملۀ بیرون‌مرزی» احضار کرده است.

طبق خبرنامه، وزارت امور خارجۀ پاکستان ادعا کرده که تیراندازی تحریک طالبان پاکستانی هفتۀ گذشته که منجر به کشته‌شدن هفت نظامی پاکستانی شد، از خاک افغانستان صورت گرفته و به همین دلیل خواستار برخورد قاطع با عاملان این روی‌داد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: