کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) از سقوط نظام اقتصادی افغانستان هشدار داده است. فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در نشست مجازی ژنوا گفته که وضعیت ناپایدار اقتصادی در افغانستان، سبب مهاجرت بی‌پیشینۀ شهروندان این کشور شده است.

آقای گراندی در این نشست افزوده است که برای جلوگیری از سقوط نظام اقتصادی افغانستان و کاهش مهاجرت، باید کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه به این کشور انجام شود. او گفته است: «وضعیت خطرناک کنونی در افغانستان نه‌تنها سبب بی‌جاشدن شهروندان این کشور در داخل افغانستان شده است، بل آنان تلاش دارند برای داشتن زنده‌گی بهتر از افغانستان بیرون شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان

پس از به‌میان‌آمدن تحولات سیاسی و حاکم‌شدن امارت اسلامی بر افغانستان، وضعیت اقتصادی بدتر از گذشته شده و هم‌زمان مهاجرت‌ها به بیرون از کشور نیز افزایش یافته است. این وضعیت سبب شده است تا رهبری امارت اسلامی دست به‌ کار شود و رهنمودی را برای شهروندانی که قصد ترک کشور را دارند، صادر کند.

آگاهان هرچند پخش رهنمود امارت اسلامی را سودمند می‌خوانند، اما می‌گویند در حالی‌ که وضعیت اقتصادی کشور نابسامان است، امارت اسلامی باید به‌جای صدور رهنمود مهاجرت، مشکلات اقتصادی را حل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

اکرم عارفی، استاد دانشگاه در این باره می‌گوید: «باید برنامه‌یی برای جلوگیری از مشکلات و بحران باشد. آن‌ها برنامه‌ریزی نمی‌توانند، حتی افرادی که در ادارات و بخش‌های مختلف کار می‌کنند، توانایی کادری اداره را ندارند و حتی بعضی‌های‌شان به این باور اند که این  وظیفه دولت نیست، باور‌شان مشکل دارد.»

عبدالجبار اکبری، آگاه سیاسی نیز در  این باره می‌گوید: «نیاز مبرم است که امارت اسلامی یک کارشیوه را روی‌دست گیرد تا منجر به شناسایی امارت اسلامی شده و دنیا آنان را به رسمیت بشناسد. اگر قرار بر این باشد که ما دنبال یک‌سری صحبت‌های تشریفاتی باشیم و بعضی موارد را نادیده بگیریم، طبعاً سیل بیش‌تر مهاجرت‌ها را می‌داشته باشیم.»

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در حالی از وضعیت اقتصادی کشور ابراز نگرانی می‌کند که پیش از این شماری از سازمان‌های جهانی نیز هشدار داده‌اند که افغانستان با بدترین بحران انسانی روبه‌روست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: