گروه بین‌المللی بحران در گزارش تازۀ خود گفته است که فشارهای اقتصادی روی‌کرد امارت اسلامی افغانستان را تغییر نمی‌دهد. این گروه پیشنهاد داده است که آمریکا باید به تدریج پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان را آزاد کند و نخستین قسط را به‌طور آزمایشی بپردازد.

در گزارش این گروه آمده که شوک اقتصادی در این کشور در درجۀ نخست پیامد «امتناع هم‌کاری» کشورهای حامی افغانستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی‌ست؛ در حالی که آن‌ها از آغاز «یک دولت به‌شدت وابسته به کمک‌ها را ایجاد کرده بودند.»

گروه بین‌المللی بحران در گزارشی با عنوان «فراتر از کمک‌های اضطراری؛ پیشگیری از فاجعۀ انسانی در افغانستان» گفته است، تحریم‌های اقتصادی آسیب‌پذیرترین افغان‌ها را متضرر خواهد کرد و «فروپاشی دولت افغانستان به‌طور وحشت‌ناکی به اعتبار کشورهای غربی لطمه خواهد زد که هم‌اکنون با عقب‌نشینی آشفته لکه‌دار شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی از این پیشنهاد گروه بین‌المللی بحران استقبال می‌کند و می‌گوید که آمریکا باید تمام پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان را آزاد کند.

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی نیز این پیشنهاد گروه بین‌المللی بحران را «اقدام نیک» می‌دانند. میربت‌خان منگل، آگاه سیاسی می‌گوید که این پول‌ها دارایی مردم افغانستان است و آمریکا نباید از اموال عمومی به‌عنوان ابزار فشار بر امارت اسلامی استفاده کند.

نورشاه نورانی، دیگر آگاه سیاسی نیز به این باور است که شهروندان افغانستان در ماه‌های پسین با مشکلات اقتصادی بسیاری روبه‌رو بوده‌اند و اگر پول‌های بسته‌شده آزاد نشود، فقر و بی‌کاری افزایش خواهد یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، به‌دلیل بسته‌شدن پول کارخانه‌ها متوقف شده‌اند، بی‌کاری بیش‌تر شده است و بهای ارزهای خارجی روزبه‌روز در برابر افغانی افزایش می‌یابد که این امر منجر به افزایش بهای مواد اولیه شده است. آقای نورانی می‌افزاید که آمریکا باید به‌دنبال راه‌های جای‌گزین برای اعمال فشار بر امارت اسلامی بدون آسیب‌رساندن به غیرنظامیان باشد.

پیش از این، شماری از کشورها خواستار آزادسازی پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان شده بودند؛ اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است. پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، آمریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر بانک مرکزی افغانستان را بسته کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: