عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که اسلام‌آباد و واشنگتن باید تعامل عمیق‌شان را برای ارتقای صلح، ثبات و توسعۀ اقتصادی در افغانستان تقویت کنند. عمران خان این اظهارات را روز گذشته در دیدار با اعضای کمیتۀ روابط خارجی کانگرس آمریکا مطرح کرده است.

نخست‌وزیر پاکستان گفته است که نیاز فوری به کمک مالی به شهروندان افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش برای پیش‌گیری از بحران انسانی و سقوط اقتصادی، وجود دارد. او ابراز امیدواری کرده است که راه‌ها و ابزارهایی برای رسیده‌گی به موضوع نقدینه‌گی و توانمندسازی کانال‌های بانکی به‌منظور کمک به افغانستان برای تحمل بار اقتصادی و چالش‌های فوری آن پیدا شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق اعلام دفتر نخست‌وزیر پاکستان، در این دیدار دربارۀ تقویت روابط تجاری و اقتصادی پاکستان و آمریکا و نیز هم‌کاری دو کشور در زمینۀ بهداشت، امنیت، مبارزه با تروریسم و مبارزه با تغییرات آب و هوایی، تأکید شده است.

عمران خان در حالی به رسیده‌گی به نیازهای فوری اقتصادی شهروندان افغانستان تأکید کرده است که روز گذشته سازمان ملل متحد خواستار اقدام فوری برای پشتی‌بانی از بانک‌های افغانستان شد و هشدار داد که بحران نقدینه‌گی در این کشور می‌تواند در چند ماه آینده سبب سقوط بزرگ نظام بانکی شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

برنامۀ توسعۀ سازمان ملل متحد (UNDP) در گزارشی هم‌چنان هشدار داده است که هزینۀ اقتصادی فروپاشی نظام بانکی بسیار گسترده خواهد بود. عبدالله الدرداری، رئیس این برنامه به رویترز گفته است: «در حالی که به ارزش حدود ۴ میلیارد دالر، پول افغانی در اقتصاد وجود دارد، تنها به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دالر پول افغانی در این کشور در گردش است. باقی پول افغانی زیر تُشک یا بالِش است، چرا که مردم می‌ترسند.»

در بخشی از گزارش برنامۀ توسعۀ سازمان ملل متحد آمده است که سیستم‌های پرداخت مالی و بانکی افغانستان به هم ریخته است. بر بنیاد این گزارش، مشکل بانکی باید به سرعت حل شود تا ظرفیت تولید محدود افغانستان بهبود یابد و از فروپاشی سیستم بانکی پیش‌گیری شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: