اعضای حزب موج تحول افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل از هشتم مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان، گرامی‌داشت کردند. اعضای این حزب می‌گویند که پس از تحولات پسین، مشکلات زنان افزایش یافته است و آنان حقوق اساسی خود را از دست داده‌اند. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که به زنان به‌عنوان عضو کلیدی در جامعه حق داده شود.

ظریفه، عضو حزب موج تحول افغانستان، با نگرانی از وضعیت زنان می‌گوید که حق کار، آموزش و گشت‌وگذار، باید همانند ۲۰ سال گذشته دوباره به زنان داده شود. بانو ظریفه به این باور است که سهم زنان در نظام سیاسی، وضعیت نامتعادل کشور را بهبود می‌بخشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «بیایید به میزان خشونت و موقعیت زنان در درون خانواده  نگاه کنیم که در چه وضعیت‌اند. خانواده‌هایی‌اند که زنان و دختران خود را به بیرون از کشور اجازه نمی‌دهند. وضعیت بحرانی که امروز به‌میان آمده، سبب عقب‌مانده‌گی زنان شده است.»

در همین حال، سویتا شیرزاد، دیگر عضو حزب موج تحول افغانستان، خواهان ایجاد کمیسیون واحد برای دادخواهی زنان است. او می‌گوید که این کمیسیون باید از سوی زنان رهبری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانو شیرزاد می‌افزاید: «خواست ما بانوان از امارت اسلامی این است که آن‌ها کمیسیونی را ایجاد کنند تا ما بتوانیم از طریق آن کمیسیون دادخواهی کنیم که صدای ما شنیده شود و ما بتوانیم به حقوق خود برسیم.»

اعضای حزب موج تحول افغانستان بر ازمیان‌برداشتن تفکر زن‌ستیزی از سوی مقام‌های امارت اسلامی تأکید می‌کنند. پیش از این نیز وضع محدودیت‌ها بر زنان از سوی امارت اسلامی، با انتقادهای ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. شمار بسیاری از نهادهای بین‌المللی هشدار داده‌اند که برقراری ثبات در افغانستان، بی‌حضور زنان ناممکن است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: