شماری از بانوان هراتی امروز نمایشگاه هنری_فرهنگی را زیر نام «دختران شمامه» برای دو روز در این ولایت برگزار کردند. آنان هدف از برگزاری این نمایشگاه را پشتی‌بانی از زنان و دختران افغان که به مجبور به پوشش صورت‌شان‌اند، عنوان می‌کنند.

فرشته نوری، یک تن از شرکت‌کننده‌گان این نمایشگاه است که اثرش را به نمایش گذاشته است. او می‌گوید با اثرش می‌خواهد نشان دهد که یک جامعه بدون زنان نمی‌تواند پیش‌رفت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فرشته می‌گوید: «می‌خواستم نشان بدهم که دولت فعلی نمی‌خواهد زنان صورت‌شان دیده شود و اصلاً فکر می‌کنند که نباید زن از خانه بیرون شود، به همین خاطر این طرح را کشیدم که نصف روی‌شان دیده نمی‌شود. واقعاً در جامعه‌یی که زن نتواند کار کند در واقع این جامعه نمی‌تواند پیش‌رفت کند.»

برگزارکننده‌گان این نمایشگاه هم‌چنان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که حق آموزش را از دختران افغان نگیرند و به آنان اجازۀ رفتن به مکتب و کار را بدهند.

عزیزه حیدری، دانش‌آموز صنف یازدهم و یکی از نقاشان که در این نمایشگاه آثارش را به نمایش گذاشته است، می‌گوید: «خودم یک شاگرد صنف یازدهم هستم و فقط یک سال مانده بود که مکتب ما تمام شود. از این‌که مکتب رخصت شده خیلی ناامیدکننده است، اگر مکتب باز می‌شد و صنف دوازدهم را هم می‌خواندم، خیلی خوب می‌شد.»

مرتضی خاوری، مسئول نمایشگاه دختران شمامه، می‌گوید که آنان در این نمایشگاه ۲۵ اثر هنری_فرهنگی دختران هرات را به نمایش گذاشته‌اند تا بتوانند خواسته‌های‌شان را از طریق هنر نقاشی به گوش مسئولان و جهانیان برسانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خاوری از مسئولان محلی این ولایت می‌خواهند که کارهای هنری_فرهنگی به‌ویژه نقاشان این ولایت را پشتی‌بانی کنند تا آنان بتوانند اثرهای ارزشمند بیش‌تری را تهیه و به نمایش بگذارند.

این نمایشگاه در حالی برگزار می‌شود که چندی پیش مسئولان امارت اسلامی در هرات طی مکتوبی چاپ و پخش تصویرهای جانداران را در تابلوهای تبلیغاتی ممنوع کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: