نخستین نمایشگاه مشترک عکاسان افغانستان و ایران امروز زیر نام «بوی جوی مولیان» در هرات برگزار شد. در این نمایشگاه اثرهایی از عکاسان و نقاشان افغانستان و ایران به نمایش گذاشته شده است.

برگزارکننده‌گان این نمایشگاه می‌گویند که به مناسبت فرارسیدن سال نو و ایجاد همدلی و اتحاد به‌منظور رسیدن به صلح و دوستی پایدار و نیز معرفی اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و افغانستان، این نمایشگاه را برگزار کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حکمت‌الله ارباب‌زاده، یک تن از عکاسان افغان در هرات، که هشت اثرش را با عنوان «بهار و امید» در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است، می‌گوید تلاش می‌کند که بتواند توسط اثرهایش، پیام اصلی صلح و آرامش را به شهروندان منتقل کند. به گفتۀ ارباب‌زاده، او ۳۸ سال است که به‌عنوان عکاس در هرات فعالیت می‌کند و در این مدت توانسته اثرهای بسیاری را در حوزه‌های مختلف در چندین نمایشگاه به نمایش بگذارد.

این عکاس برگزاری چنین نمایشگاه‌های مشترک میان کشورها را سودمند می‌خواند و می‌گوید: «این باعث معرفت و شناخت بیش‌تر می‌شود، پیام از این‌جا به آن‌جا منتقل می‌شود، مردم و قشر هنرمند آن‌جا با حوزۀ هنری این‌جا آشنا می‌شوند و برعکس ما از آن‌جا، بیش‌تر از فرهنگ‌های مشترک بین هم آشنا می‌شوند.»

در همین حال، مجید خالق نیاز، رایزن فرهنگ ایران در هرات، می‌گوید که در این نمایشگاه در کنار اثرهایی از عکاسان هرات، ۱۹ اثر از عکاسان ایرانی نیز به نمایش گذاشته شده است که این می‌تواند تأثیر خوبی بر فرهنگ مشترک افغانستان و ایران داشته باشد. او می‌افزاید که قرار است هم‌چو نمایشگاه‌ مشترک میان عکاسان افغانستان و ایران به‌منظور آشنایی بیش‌تر فرهنگ و شیوه‌های هنری عکاسان دو کشور، در آیندۀ نزدیک در ایران نیز برگزار شود.

از سوی دیگر، نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، از برگزاری این نمایشگاه استقبال می‌کند و می‌گوید که هم‌چو نمایشگاه‌ها می‌تواند مشترکات دو کشور را بیش‌تر از پیش مستحکم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شرکت‌‌کننده‌گان در این نمایشگاه نیز بر تداوم مشترکات فرهنگی افغانستان و ایران تأکید می‌کنند و از مسئولان این دو کشور می‌خواهند که هنرمندان و عکاسان را بیش‌تر مورد حمایت و تشویق قرار دهند تا آنان بتوانند از طریق اثرهای هنری‌شان پیام‌های اصلی وحدت، همدلی و صلح را به مردم و جهانیان برسانند.

نمایشگاه مشترک عکاسان افغانستان و ایران که در سالن نمایشگاه سلجوقی هرات برگزار شده تا پایان هفتۀ جاری به‌روی بازدیدکننده‌گان باز است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: