دانش‌آموزان پسر هشت مکتب دولتی و دو مکتب خصوصی در جوزجان که شمارشان به ۱۰۰ تن می‌رسد، با برگزاری یک نمایشگاه ابتکارها و تجربه‌های علمی‌شان را به نمایش گذاشتند و خواهان هم‌کاری حکومت امارت اسلامی در زمینۀ گسترش فعالیت‌های‌شان شدند. این نمایشگاه روز گذشته برای یک‌روز در مکتب «ابن یمین شبرغان» برگزار شده بود.

شماری از دانش‌آموزان در این نمایشگاه می‌گویند که برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها، توانایی‌های ذهنی دانش‌آموزان را بالا می‌برد تا بیش‌تر دست به ابتکارهای تازه بزنند. حبیب‌الله، یک تن از دانش‌آموزان مکتب «هزار فامیلی» در شهر شبرغان، مرکز جوزجان می‌گوید، دستگاهی را ساخته است که با جذب انرژی از طبیعت، نور تولید می‌کند و انعکاس نور آن قابلیت روشن‌کردن چندین عدد چراغ را دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ حبیب‌الله، در گذشته افغانستان مواد مورد نیاز خود را در عرصه‌های مختلف از کشورهای خارجی وارد می‌کرد و هم‌اکنون هم وارد می‌کند و اگر از توانایی ظرفیت‌های موجود استفادۀ درست صورت گیرد، در کنار رفع نیازمندی‌ها، افغانستان عضو کشورهای خلاق و پیش‌رفته خواهد شد. او می‌افزاید، انتظار روزی را می‌کشد که در رقابت‌های جهانی رکوردی به‌نام افغانستان ثبت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، محمدپرویز رحیم، مدیر عمومی مرکز ساینس ریاست معارف جوزجان می‌گوید که این نمایشگاه به‌منظور بلندبردن سطح کارهای علمی دانش‌آموزان مکتب‌های این ولایت راه‌اندازی شده و هدف اصلی از راه‌اندازی آن ارتقای ظرفیت و گزینش چهره‌های خلاق است.

به گفتۀ مدیر عمومی مرکز ساینس ریاست معارف جوزجان، ادامۀ برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها دانش‌آموزان را برای رقابت‌های ملی و بین‌المللی آماده می‌کند که افتخار بزرگ به حکومت و مردم افغانستان خواهد بود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، محمدطاهر جواد، رئیس معارف جوزجان در این نمایشگاه می‌گوید که در این نمایشگاه ۵۰ پروژه در بخش‌های فیزیک، ساینس و ریاضی به نمایش گذاشته شده است که ابتکارهای دانش‌آموزان هشت مکتب دولتی و دو مکتب خصوصی را به نمایش می‌گذارد.

محمدطاهر جواد، رئیس معارف جوزجان

به گفتۀ رئیس معارف جوزجان، تلاش‌ها به‌منظور برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح مرکز و ولسوالی‌های این ولایت جریان دارد و در دور بعدی دانش‌آموزان  دختر ابتکارها و تجربه‌های علمی‌شان را به نمایش خواهند گذاشت. آقای جواد می‌افزاید که امارت اسلامی در پشتی‌بانی از معارف قرار دارد و بودجۀ مخصوصی را برای دانش‌آموزان مبتکر اختصاص خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

شماری از خانواده‌ها برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را به‌منظور ارتقای ظرفیت و توان‌مندسازی دانش‌آموزان مکتب‌ها، سودمند می‌خوانند و بر ادامۀ برگزاری آن تأکید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: