شورای امنیت سازمان ملل متحد با پخش اعلامیه‌یی خواستار کاهش فوری خشونت‌های ناشی از حمله‌های طالبان در کشور شده است. این شورا در اعلامیه‌یی که روز گذشته پخش کرده، از افزایش خشونت‌های طالبان، تلفات غیرنظامیان و نقض جدی حقوق بشر در ساحاتی که زیر تأثیر درگیری‌ها قرار دارد، به شدت ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف جنگ در افغانستان شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله بر دفتر سازمان ملل متحد در هرات را اسف‌ناک خوانده و تأکید کرده‌اند که حمله‌های عمدی علیه غیرنظامیان، کارمندان سازمان ملل متحد و ساختمان‌های سازمان ملل متحد، ممکن است مصداق جنایت جنگی باشد. این شورا گفته است که عاملان این جنایت‌های جنگی در افغانستان باید محاکمه شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از کشتار غیرنظامیان در افغانستان گفته است که طالبان و دولت افغانستان باید در هر وضعیتی به تعهدات‌شان به حفاظت از غیرنظامیان عمل کنند و نیز به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.از جانبی هم، اعضای شورای امنیت سازمان ملل از دولت و طالبان خواسته‌اند که در روند صلح فراگیر با رهبری افغانستان و مالکیت این کشور به‌طور معنادار مشارکت کنند تا در راستای حل‌وفصل سیاسی و آتش‌بس به پیش‌رفت‌هایی دست یابند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده که پایان‌دادن جنگ افغانستان و رسیدن به صلح پایدار در افغانستان، تنها از طریق یک روند صلح جامع و فراگیر به رهبری افغانان با هدف آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه و نیز حل‌وفصل سیاسی فراگیر، عادلانه و واقع‌بینانه، ممکن است. اعضای این شورا بر مشارکت کامل، عادی و معنادار زنان در زمینۀ صلح افغانستان نیز تأکید کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تأکید بر این‌که هیچ راه‌حل نظامی برای حل معضل افغانستان وجود ندارد، گفته است که آنان از احیای امارت اسلامی طالبان پشتی‌بانی نمی‌کنند. این در حالی‌ست که به‌دنبال تشدید خشونت‌ها و حمله‌های طالبان، افغانستان خواستار برگزاری نشست ویژۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: