دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان هشدار داده که هم‌زمان با بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، پیش‌رَوی طالبان افزایش یافته است. سازمان ملل متحد از عواقب ناامنی حاصل از این تحولات در منطقه و جهان هشدار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته نشستی دربارۀ افغانستان تشکیل داد. در این نشست، بانو لاینز از تشدید عملیات‌های نظامی طالبان هشدار داده است. او افزوده است که طالبان از ماه می تاکنون توانسته‌اند ۵۰ ولسوالی را از میان حدود ۳۷۰ ولسوالی افغانستان تصرف کنند.

دیبرا لاینز گفته است: «افزایش درگیری‌ها در افغانستان، به‌معنای ناامنی برای بسیاری از کشورهای نزدیک و دور است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرده است که طالبان ولسوالی‌های اطراف مرکزهای ولایت‌ها را تصرف کرده‌اند و تلاش می‌کنند با بیرون‌شدن کامل سربازان خارجی، مرکزهای این ولایت‌ها را نیز تصرف کنند.

اما دواخان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان در جنگ هیچ پیش‌رفتی نداشته‌اند و تنها دستاورد آن‌ها ویرانی و خرابی‌ست.

به گفتۀ دواخان مینه‌پال، طالبان در هیچ نقطۀ افغانستان حاکمیت ندارند و حاکمیت آن‌ها در شماری از مناطق فقط برای چند ساعت است و نیروهای امنیتی به‌ زودترین فرصت ساحه را پس می‌گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

از سوی دیگر، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع خطاب به مردم می‌گوید که به هر قیمت ممکن از افغانستان دفاع می‌کنند. سرپرست وزارت دفاع می‌افزاید: «به طالبان اجازه نخواهیم داد که به اهداف شوم‌شان برسند و دوباره رژیم نامشروع‌شان را بالای هم‌وطنان‌مان تحمیل کنند.»

عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخله نیز در تازه‌ترین مورد گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی در تمام ساحات در حال جابه‌جایی‌اند و طالبان در هیچ جایی، مکان امن ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: