شاهراه هرات_کندهار از مسیرهای بزرگ اقتصادی کشور است که روزانه هزاران موتر باربری و مسافربری از این شاهراه رفت‌وآمد می‌کنند. اما از چند هفته به این‌سو، طالبان بخش‌هایی از این شاهراه را در ولسوالی‌های ژیری و میوند کندهار، منطقۀ کشک نخود، گرشک و شورابک هلمند و فراه‌رود ولایت فراه، به‌روی ترافیک بسته‌اند.

راننده‌گان شاهراه هرات_کابل به سلام‌وطندار می‌گویند که همه‌روزه در این شاهراه میان نیروهای امنیتی و طالبان جنگ جریان دارد و شاهراه بسته است. به گفتۀ این راننده‌گان، بیش‌تر پاسگاه‌های امنیتی در شاهراه هرات_کابل به تصرف طالبان درآمده است.

صبغت‌الله، یکی از راننده‌گان مسافربری در شاهراه هرات_کابل است. او می‌گوید، دو روز پیش هنگامی که از ایست بازرسی طالبان فرار می‌کرد، موترش آماج حملۀ مسلحانۀ طالبان قرار گرفته است.

صبغت‌الله در مورد وضعیت شاهراه چنین می‌گوید: «در راه هیچ امنیت نیست، تمام راه‌ها به دست طالبان است، دولت اصلاً وجود ندارد و اگر یگان پوسته/پاسگاه مانده باشد، طالبان آن را هم جمع می‌کنند. پوسته‌های نیروهای امنیتی به‌دست طالبان است و بیرق‌های سفید طالبان بالای‌شان بالا شده، ما از هر دو طرف ناراضی هستیم.»

شمار دیگری از راننده‌گان و مسافرانی که به‌خاطر بسته‌شدن راه‌ها نتوانسته‌اند به ولایت‌های‌‌شان بروند، می‌گویند که بسته‌شدن شاهراه سبب تلف‌شدن بیماران شده است. آنان از دولت و طالبان می‌خواهند که شاهراه را به‌روی مردم باز کنند تا از این بیش‌تر مردم زیان‌مند نشوند.

محمدابراهیم شهروند، راننده در شاهراه هرات_کندهار در این باره می‌گوید: «مردم مسافر اند و مریض، چه کار کنند؟ راه بند است مردم چه کنند؟ طالبان و حکومت باید صدای مردم را بشنوند و راه را باز کنند.»

سیدگل، دیگر راننده در شاهراه هرات_کندهار هم می‌گوید: «تمام راه بند است و موترهای ما این‌جا ایستاده است، سر ما مصرف می‌آید و تاوان می‌کنیم. مردم در شهرها نان ندارد، برنج ندارد و روغن ندارد.»

حبیب‌الله، نیز دیگر راننده در شاهراه هرات_کندهار می‌گوید: «از هرات تا کابل که ما حرکت می‌کنیم، شاید از ۲۰ پوسته/پاسگاه بیش‌تر نباشد و در هر پوسته هم که می‌رسیم از ما پول می‌گیرند. طالبان است، ۸۰ درصد راه‌ها طالبان است.»

افزون بر نگرانی‌ها از بسته‌شدن شاهراه هرات_کندهار، شماری از باشنده‌گان تخار هم می‌گویند که طالبان بخش‌هایی از شاهراه تخار_کندز را به تصرف خود درآورده‌اند و مردم به آسانی رفت‌وآمد کرده نمی‌توانند.

اسد تیموری، باشندۀ تخار می‌گوید: «سال‌های پی‌هم می‌شود که حضور گستردۀ طالبان در شاهراه تخار باعث شده که مردم نتوانند به ولایت‌ها سفر کنند. اما در سال‌های اخیر و ماه‌های اخیر این مسیر ناامن شده است. از تخار تا کندز طالبان چهار، پنج تا ده چیک‌پاینت دارند. مردم را پایین می‌کنند و افراد در این مسیر از سوی طالبان کشته شده و هیچ عملیات پاک‌سازی به گونۀ درست از سوی حکومت صورت نگرفته است.»

جمال‌ناصر بارکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کندهار و خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار، بسته‌شدن شاهراه‌ها از سوی طالبان را تأیید می‌کنند و می‌گویند که عملیات‌های نیروهای امنیتی و دفاعی به هدف بازگشایی شاهراه‌ها جریان دارد.

جمال‌ناصر بارکزی می‌گوید: «طالبان تمام راه را به‌روی مردم بسته کرده‌اند، عملیات‌ها جریان دارد و چندین ولایت مسیرهای‌شان بسته است و مردم مشکلات دارند.»

خلیل اسیر می‌گوید: «طالبان هرازگاهی در مسیر شاهراه تخار_کندز در هر جای بخواهند می‌برایند و باعث آزارواذیت مردم می‌شوند. با وجودی که پوسته‌های امنیتی ما که در این مسیر موجود است و تلاش دارند این مسیر را به صورت درستش تأمین امنیت کنند.»

مسئولان محلی و باشنده‌گان جوزجان نیز می‌گویند که طالبان در بخش‌هایی از شاهراه جوزجان_بلخ به‌ویژه در منطقۀ علم‌خیل این شاهراه، با ایجاد ایست‌های بازرسی، از مردم باج می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: