شماری از اعضای شورای ولایتی و مسئولان امنیتی جوزجان می‌گویند، طالبان برای هدف قراردادن غیرنظامیان و نیروهای امنیتی، بخش‌هایی از شاهراه جوزجان-بلخ را ماین‌گذاری کرده‌اند.

به گفتۀ آنان، انفجار ماین‌ در این شاهراه و تخریب تأسیسات عامه از سوی طالبان در ماه جاری به گونۀ بی‌پیشینه افزایش یافته و این گروه تلاش دارند تا برخی پاسگاه‌ها و پایگاه‌های مستقر در این مسیر را نیز با ماین‌گذاری از بین ببرند.

امرالدین دانشجو، معاون شورای ولایتی جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان در این اواخر با کارگذاری ماین‌ در شاهراه جوزجان-بلخ، دست به تروهای هدفمند می‌زنند. به گفتۀ او، این گروه بخش‌هایی از این شاهراه را با انفجار ماین تخریب کرده‌اند و  مسافران از این مسیر با ترس‌ولرز، رفت‌وآمد می‌کنند.

آقای دانشجو ادامۀ این وضعیت را برای مسافران ولایت‌های جوزجان، سرپل و فاریاب که از این مسیر رفت و آمد می‌کنند، فاجعه‌بار و خطرناک می‌خواند.

 شماری از باشنده‌گان جوزجان می‌گویند، طالبان با انفجار ماین این شاهراه را در شانزده بخش تخریب و در بخش‌های از ولسوالی‌های فیض‌آباد و خانقاه این ولایت ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند.

باشنده‌گان این ولایت هشدار می‌دهند و می‌گویند، اگر حکومت به زودی در شاهراه جوزجان-بلخ برای سرکوب طالبان عملیاتی را راه‌اندازی نکند، این مسیر به کشتارگاه غیرنظامیان مبدل خواهد شد.

آنان سران حکومت را در زمینۀ تأمین امنیت جان شهروندان به بی‌پروایی متهم می‌کنند و می‌گویند، خاموشی حکومت در برابر طالبان سبب به وجودآمدن این وضعیت شده است.

مسئولان امنیتی جوزجان انفجار ماین‌ و تخریب شاهراه جوزجان-بلخ را توسط طالبان تأیید می‌کنند و می‌گویند که این گروه در ماه جاری جاسازی ماین‌ را به سمت جوزجان و بلخ افزایش داده‌اند.

عبدالواحد وجدان، فرمانده پولیس جوزجان می‌گوید، طالبان با کارگذاری و انفجار ماین بخش‌هایی این شاهراه را تخریب کرده و به نظامیان و غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

به گفتۀ او، تاکنون در انفجار ماین‌ها در این شاهراه ۵ غیرنظامی جان باخته و ۴ نظامی زخمی شده‌اند. فرمانده پولیس جوزجان به مردم اطمینان می‌دهد که برای مهار برنامه‌های طالبان یک تصمیم جدی را روی دست می‌گیرند.

 ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان می‌گوید، شاهراه جوزجان-بلخ از سوی این گروه به گونۀ عمدی تخریب نشده است. به گفتۀ او، این گروه با انفجار ماین‌ها در این شاهراه نیروهای امنیتی را هدف قرارداده‌اند که در نتیجه شاهراه نیز تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: