حسام‌الدین شمس، والی بادغیس به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌تر ولسوالی‌های این ولایت به‌دست طالبان سقوط کرده است و جنگ‌جویان این گروه به شهر قلعۀنو، مرکز بادغیس نفوذ کرده‌اند.

به گفتۀ والی بادغیس، پس از چند ساعت درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان، این گروه با شکست روبه‌رو شده و در حال عقب‌نشینی‌اند. او می‌افزاید که در این درگیری‌ها تلفات سنگین به طالبان وارد شده است؛ اما رقم دقیق آنان پس از ختم درگیری روشن خواهد شد.

آقای شمس می‌گوید که طالبان پس از ورود به قلعۀنو، زندانیان را از زندان این ولایت رها کردند؛ اما نیروهای امنیتی به موقع اقدام و تمامی زندانیان را دوباره وارد زندان کردند.

والی بادغیس نیز می‌افزاید که به‌ جز از ولسوالی قادس، نیروهای امنیتی از تمامی ولسوالی‌های این ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند و این ولسوالی‌ها به تصرف طالبان درآمده است.

از سویی هم، عبدالعزیز بیک، رئیس شورای ولایتی بادغیس نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از سقوط تمامی ولسوالی‌های این ولایت به‌دست طالبان، اکنون جنگ‌جویان این گروه خود را به دروازه‌های شهر قلعۀ‌نو، مرکز این ولایت رسانده‌اند.

رئیس شورای ولایتی بادغیس می‌افزاید که شب گذشته خواجه‌مراد مراد، آمر امنیت فرماندهی پولیس بادغیس، فرمانده تولی قرارگاه، خدای‌داد طیب، ولسوال آب‌کمری و عمرخان، آمر حوزۀ اول امنیتی شهر بادغیس با ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی و با جنگ‌افزارهای دست‌داشتۀشان به طالبان پیوسته‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

رئیس شورای ولایتی بادغیس می‌گوید که همۀ نیروهای امنیتی از سراسیمه‌گی به قرارگاه سربازان ارتش در قلعۀنو جابه‌جا شده‌اند.

او می‌افزاید که براساس گزارش‌های رسیده، ۱۹ نیروی امنیتی شب گذشته هنگام عقب‌نشینی در مسیر قلعۀنو_ولسوالی مُقر بادغیس کشته شده‌اند و اکنون پیکرهای‌شان به‌روی جاده‌ها افتاده است. او می‌گوید که آنان از سلیب سرخ درخواست کرده‌اند تا جنازه‌های نیروهای امنیتی را انتقال دهد.

با محاصرۀ قلعۀنو از سوی طالبان، زندانیان فرار کردند

عبدالعزیز بیک، رئیس شورای ولایتی بادغیس می‌گوید که پس از سقوط تمامی ولسوالی‌های بادغیس، شهر قلعۀنو در حالت بی‌مدیریتی به‌سر می‌برد و نیروهای امنیتی و مردم سراسیمه‌اند و نمی‌دانند چه‌کار کنند. او می‌گوید که با استفاده از وضعیت پیش‌آمده، بیش از ۲۰۰ زندانیِ زندان مرکزی بادغیس دروازۀ زندان را شکسته و فرار کرده‌اند.

زندانیان در حالت فرار

آقای بیک با انتقاد از عدم کمک‌رسانی به بادغیس می‌گوید که دولت حتی یک هواپیما هم به فضای بادغیس پرواز نداده است. به گفتۀ او، شهر قلعۀنو در وضعیت بسیار بد قرار دارد و مردم در وضعیت سراسیمه‌گی به‌سر می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

طالبان پیوستن آمر امنیت فرماندهی پولیس بادغیس با بیش از ۲۰۰ نیروی امنیتی را تأیید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: