شماری از باشندگان خوست، می‌گویند که به دلیل کم‌بود کارمندان صحی و پزشکان زن در مرکز ویژه‌ی درمان بیماری‌های ارتوپدی و فیزیوتراپی در این ولایت، بیماران زن با مشکل روبه‌رو اند. آن‌ها، می‌افزایند که ناچار اند بیماران شان را برای درمان به کابل یا شفاخانه‌های خصوصی ببرند.

باشندگان خوست، از مسئولان می‌خواهند که برای استخدام پزشک زن در این مرکز، هرچه زودتر اقدام کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رحمان، باشنده‌ی خوست، می‌گوید: «این جا کم‌بود تجهیزات نیز وجود دارد که گاهی اوقات در تشخیص بیماری‌ها مشکل ایجاد می‌کند؛ اما مهم‌ترین نکته استخدام پزشکان زن در این مرکز است. تا خواهران ما که از بیماری‌های استخوانی رنج می‌برند، به راحتی بتوانند به پزشکان زن دست‌رسی داشته باشند.»

در همین حال، مسئولان محلی خوست، می‌گویند که در هر ماه به طور میانگین، بیش از هزار بیمار مرکز ویژه‌ی درمان بیماری‌های ارتوپدی و فیزیوتراپی، مراجعه می‌کنند.

موساجان بشیرزوی، آمر مرکز ارتوپدی خوست، نیز تأیید می‌کند که در این مرکز، کارمند صحی و پزشک زن وجود ندارد و زنانی که از بیماری‌های استخوان رنج می‌برند، ناچار اند برای درمان به کابل یا کشورهای دیگر بروند. او، می‌افزاید که با توجه به جمعیتی که در خوست زندگی می‌کنند، شمار کارمندان صحی کم است و افزون بر این، آن‌ها با کم‌بود برخی تجهیزات و مواد مهم پزشکی، نیز روبه‌رو اند.

بشیرزوی، می‌گوید: «در این مرکز به فیزیوتراپیست زن نیاز شدید وجود دارد. اگر خانمی معلول به این جا بیاید و ما اندازه‌گیری کنیم، افرادی است که نمی‌خواهند پزشک مرد او را اندازه‌گیری کند و بیمار را می‌برند و در نهایت آن بیمار از بین می‌رود.»

با این حال، مسئولان ریاست صحت عامه‌ی خوست، اطمینان می‌دهند که تلاش‌ها برای حل مشکلات باشندگان این ولایت در بخش صحت، آغاز و مسئله‌ی کم‌بود کارمندان صحی و پزشکان زن و تجهیزات با وزارت صحت عامه، در میان گذاشته شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گل‌صاحب شاه، رییس صحت عامه‌ی خوست، می‌گوید: «ما با وزارت در تماس استیم و آن‌ها تقریباً هفت یا هشت کارمند زن را استخدام خواهند کرد. ما در مورد تجهیزات دیگر که کم‌بود دارد، با آن‌ها صحبت کرده‌ایم، ان‌شاءالله کمک خواهند کرد.»

گفتنی است که مرکز ویژه‌ی درمان بیماری‌های اورتوپدی و فیزیوتراپی در خوست، تنها مرکزی است که در این ولایت به بیماران خدمات ارائه می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: