هفتمین جشنواره‌ی انگور، عسل، انجیر و نمایش‌گاه فرآورده‌های کشاورزی، امروز (چهارشنبه، ۲۵ اسد) از سوی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات در این ریاست برگزار شد.

مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گویند که امسال ۳۰ درصد حاصلات انگور و ۸۰ درصد حاصلات انجیر، به دلیل یخ‌زدگی در سال گذشته، در این ولایت کاهش داشته است.

پیرمحمد حلیمی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گوید که برای تشویق و هم‌چنان بازاریابی محصولات کشاورزان این ولایت، این نمایش‌گاه را برگزار کرده اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

رییس زراعت هرات، می‌افزاید: «نسبت به سال گذشته، در سال روان به دلیل سردی هوا و یخ‌زدگی، حاصلات انگور کاهش داشته است. باز هم تولیدات ما بازار هرات را کفایت می‌کند.»

در همین حال، بشیراحمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات، می‌گوید با این که خشک‌سالی گریبان‌گیر کشاورزان بود؛ اما هرات قادر به صادرات میوه به دیگر ولایت‌ها نیز است.

آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات، می‌افزاید: «امسال، سال نرمالی در عرصه‌ی زراعت و مال‌داری در ولایت هرات نیست. کشت غله‌جات از بین رفت و تولید انگور به ۱۰۰ هزار تُن خواهد رسید؛ در حالی که در سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار متریک تُن تولید داشتیم.»

از سویی هم، مسئولان اتاق محصولات زراعتی و مالداری هرات، می‌گویند که امسال تمام فرآورده‌های کشاورزی در این نمایش‌گاه به نمایش گذاشته شده است.

بشیراحمد بهادری، رییس اتاق محصولات زراعتی و مالداری هرات، می‌گوید که تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تا برای محصولات داخلی بازاریابی صورت گیرد؛ اما نتوانسته اند برای تاجران ویزا دریافت کنند.

رییس اتاق محصولات زراعتی و مالداری هرات، می‌افزاید: «در حدود ۱۰۰ هزار تُن انگور، انجیر بسیار کم و ناچیز و عسل هم حدود ۱۰۰ تُن در ولایت هرات تولیدات داریم.»

با این همه، شماری از کشاورزان و تولیدکنندگان عسل در هرات، از برگزاری این نمایش‌گاه استقبال می‌کنند.

غنچه‌گل کریمی، یکی از زنبورداران ولایت هرات، می‌گوید که برگزاری این نمایش‌گاه باعث می‌شود تا برای تولیدات شان بازاریابی صورت گیرد.

بانو کریمی، می‌افزاید: «متأسفانه فعلاً به دلیل ضعیف‌بودن اقتصاد، مردم عسل خریداری کرده نمی‌توانند و اگر مرزها بسته بشود و جلو محصولات عسل از کشورهای ایران و پاکستان گرفته شود، وضعیت فروش عسل بهتر خواهد شد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالقیوم قانع، یکی از فروشندگان انگور در این نمایش‌گاه، می‌گوید که نمایش‌گاه باعث می‌شود تا مردم از محصولات کشاورزان آگاهی بیش‌تر پیدا کنند.

آقای قانع، می‌افزاید: «تقریباً ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش محصولات نسبت به سال گذشته داریم و به همین تناسب قیمت فروشات در ولایت هرات بلند است.»

این نمایش‌گاه در حالی برگزار شده که به دلیل خشک‌سالی و یخ‌بندان سال گذشته، تمام محصولات کشاورزی در هرات کاهش چشم‌گیری داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: