جشن‌وارۀ انگور، انجیر و عسل و نمایش‌گاه محصولات کشاورزی و مال‌داری امروز در هرات با حضورداشت مسئولان محلی و کشاورزان این ولایت برگزار شد. این نمایش‌گاه برای دو روز و با شرکت ۳۶ تن از زنان و مردان زراعت‌پیشۀ این ولایت برگزار شده و به‌روی عموم مردم باز است.

شماری از باغ‌داران و کشاورزان هراتی از افزایش محصولات‌شان خرسندی می‌کنند؛ اما از نبود بازار فروش و صادرات محصولات‌شان ناراض و شاکی‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جلیل‌احمد، باغ‌دار هراتی، می‌گوید: «محصولات انگور ام‌سال در ولایت هرات افزایش چشم‌گیری داشته است. مشکلاتی که ما داریم، مشکل سرک است، مشکل آب است و قیمت کود کیمیاوی خیلی بلند رفته و از مسئولان می‌خواهیم که در این راستا هم‌کاری داشته باشند.»

لالاگل، دیگر باغ‌دار هراتی، نیز می‌گوید: «‌توقع ما از امارت اسلامی این است که انجیر را به بیرون از کشور از طریق دهلیزهای هوایی صادر کند.»

زنان شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیز خواهان توجه بیش‌تر به زنان زراعت‌پیشه‌اند. غنچه‌گل، یکی از زنبورداران در هرات، می‌گوید که خشک‌سالی‌های پی‌هم صنعت زنبورداری او را متضرر کرده است و او نیاز به پشتی‌بانی دارد.

او می‌افزاید: «خواست ما از دولت این است که بالای زنبورداران زیاد کوشش و با آن‌ها هم‌کاری کند تا آنان بتوانند دوباره سر پای خود ایستاد شوند.»

اما مسئولان نبود سردخانه‌های معیاری و نبود زمینه‌های پروسس و صادرات را، از چالش‌های اساسی سد راه کشاورزان این ولایت عنوان می‌کنند و می‌گویند که آنان در تلاش فراهم‌کردن تسهیلات بهتر برای کشاورزان‌اند.

بشیراحمد بهادری، رئیس اتاق محصولات زراعتی و مالداری هرات، می‌گوید: «نبود سردخانه‌های معیاری و نبود صادرات محصولات محلی، یکی از چالش‌های عمدۀ دهقانان و مال‌داران ماست. امیدواریم در آیندۀ نزدیک این مشکلات حل شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیرمحمد حلیمی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گوید: «۱۰۰ درصد ما اطمینان می‌دهیم که تا توان داریم ان‌شاءالله در هر لحظه هم‌کار هستیم، اطمینان می‌دهیم و به ما وعده‌هایی هم داده شده است که برای محصولات کشاورزان سرخانه‌ها هم ساخته می‌شود.»

این نمایش‌گاه در حالی برگزار می‌شود که براساس گفته‌های مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مال‌داری هرات، ام‌سال سطح فرآورده‌های کشاورزی و مال‌داری این ولایت ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: