پروان، در شمال کابل، از جمله ولایت‌های زراعتی و کوهستانی است که بیش‌تر جمعیت آن از طریق کشاورزی و دام‌پروری امرار معاش می‌کنند. شماری از باشندگان پروان، به سلام‌وطندار می‌گویند که خود و نزدیکان شان به بیماری ترک «پا» مبتلا و از ابتلا به این بیماری نگران اند. آنان، می‌‌افزایند که تا کنون نتوانسته اند راهی مؤثر برای درمان آن پیدا کنند.

عبدالخبیر، یکی از کشاورزان در پروان، می‌گوید که نه تنها خودش؛ بل شمار بسیاری از هم‌روستایانش به این بیماری مبتلا اند. به گفته‌ی او، آنان برای درمان این بیماری، از روش‌های نخستین و خانگی استفاده کرده اند که خیلی مؤثر نبوده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «در مسجد برو و ببین که پاهای همگی پاره پاره شده است. شب بیا وازلین چرب کن، گریس چرب کن، روغن چرب کن، ده تا جوراب را سربه‌سر بپوش. یک کسی را من دیدم که پلاستیک را می‌سوختاند و در بین کفیدگی/ترک‌خوردگی کوری پا می‌انداخت، با آن هم جور نمی‌شد. می‌دوزند، هزاران کار می‌کنند، هنوز هم هیچ فایده نمی‌کند. نه تنها که مردان دهقان؛ بل خانم‌ها هم به این مرض دچار هستند؛ اما هنوز کسی راه حل نگفته است.»

نورالدین، باشنده‌ی پروان، نیز به این بیماری مبتلا است. او، از پزشکان می‌خواهد که برای درمان این بیماری چاره‌جویی کنند. «خوب است که یک راه‌حل به خاطر این مرض پیدا شود. کسانی که در مزارع، در مال‌داری و در این گپ‌ها است، جوانان، طفلک‌ها، کل شان هستند.»

مرشد، دیگر باشنده‌ی پروان که بستگانش به ترک «پا» مبتلا اند، می‌گوید که این بیماری ارثی است و مراجعه‌‌نکردن بیماران به شفاخانه، سبب افزایش آن شده است.

او می‌افزاید: «یعنی این مرض تنها در نزد مردمان ده‌نشین و کسبه‌کار نه؛ بل خیلی از دوستانی را من دارم که در شهرها زندگی می‌کنند و پاهای شان ترک دارد. احتمالاً از نظر من این مشکل ارثی هم باشد، آن عده از عزیزانی که به همچو مشکل مواجه هستند، چه خوب است که بروند مشوره‌ی داکترصاحب‌ها و متخصصین بخش مربوطه را داشته باشند. از سویی هم، سطح آگاهی مردم هم پایین است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، محمدآصف احمدی، پزشک ناهنجاری‌های پوستی، می‌گوید که مردم نباید نگران باشند؛ زیرا این بیماری قابل درمان است. او از مردم می‌خواهد که برای رهایی از این بیماری پوستی، باید مسائل بهداشتی را رعایت و در صورت ابتلا به آن، به پزشک مراجعه کنند.

گفتنی است که توجه‌نکردن به مسائل بهداشتی، سبب ابتلای فرد به گونه‌های بیماری از جمله بیماری‌های پوستی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: