شماری از باشندگان کابل، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که سفیدشدن پیش از وقت موها، میان جوانان افزایش یافته است. به گفته‌ی آن‌ها، زندگی امروزی و سطح بزرگ رقابت‌ها میان مردم، سبب افزایش فشارهای روانی بر جوانان شده و از سویی هم، کیفیت مواد غذایی نیز کاهش یافته که این همه سبب پیری زودرس و سفیدشدن پیش از وقت موها، نزد جوانان شده است.

یکی از باشندگان کابل، در این باره می‌گوید: «من تقریباً ۸۰ سال دارم و در زمان‌های ما تا جایی که یادم می‌آید، موهای جوانان سفید نمی‌شد؛ اما در شرایط فعلی این مشکل بسیار زیاد است. شاید به خاطر مشکلات باشد که به جوانان پیدا می‌شود و به نظر من، جوانان در این زمانه بسیار ضعیف هستند؛ چون غذاهای مفید نمی‌خورند و زیاد تأثیر می‌کند؛ ولی در زمان‌های سابق مردم از روغن‌های حیوانی استفاده می‌کردند، نیرومند و برومند بودند و حتا به دیگر مریضی‌های شدید هم مبتلا نمی‌شدند و موهای شان اصلاً پیش از وقت سفید نمی‌شد.»

شماری از جوانانی که موهای شان پیش از وقت سفید شده است، وراثت و فشارهای روحی و روانی را، از دلیل‌های عمده‌ی سفیدشدن موهای شان می‌دانند. سلام‌وطندار در این گزارش با ۱۲ تن گفت‌وگو کرده است که از میان آنان، هشت تن آن‌ها وراثت و چهار تن دیگر اختلال‌های روحی و روانی را، دلیل‌های سفیدشدن موهای شان می‌دانند.

مصطفای ۱۹ساله، باشنده‌ی کابل، می‌گوید که موهایش در ۱۶سالگی آغاز به سفیدشدن کرد. او می‌افزاید که وراثت سبب شده است تا موهایش در آغاز جوانی سفید شود؛ زیرا به گفته‌ی او، پدر و پدربزرگش نیز در سن‌های جوانی متوجه سفیدشدن موهای شان شده بودند. مصطفا می‌گوید‌: «از ۱۶سالگی به بعد متوجه شدم که موهایم سفید می‌شود و دلیل سفیدشدن موهایم ارثی می‌باشد؛ چون در فامیل ما هم از پدرم موهایش سفید شده است و هم از پدربزرگم در سن‌های جوانی سفید شده بود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در کنار این، زعیم ۱۵ساله، می‌گوید که سفیدشدن موهایش را از پدربزرگش به ارث برده و پیش از سن طبیعی در هفت‌سالگی متوجه شده که موهایش روزبه‌روز سفیدتر شده است. زعیم می‌افزاید: «نام من زعیم است، من ۱۵ساله هستم. از هفت‌سالگی متوجه شدم که موهای سرم سفید می‌شود و دلیل سفیدشدن موهایم ارثی است که از پدربزرگم به من منتقل شده است و در اثر جگرخونی و اضطراب نمی‌باشد.»

شماری دیگر از باشندگان کابل، می‌گویند که اختلال‌های روحی و روانی و اضطراب، سبب شده است تا موهای شان در سن‌های پایین رو به سفیدشدن بیاورد؛ در حالی که هیچ یک از اعضای خانواده‌های شان در سن‌های پایین با چنین پدیده روبه‌رو نشده بودند. آنان، می‌افزایند که با مراجعه نزد پزشکان، آن‌ها نیز تأیید کرده اند که اختلال‌های روحی و روانی، سبب سفیدشدن موهای شان شده است.

مدینه‌ی ۱۷ساله، باشنده‌ی کابل، در این باره می‌گوید: «نام من مدینه است، من ۱۷ساله هستم، از ۱۲سالگی متوجه شدم که موهایم در حال سفیدشدن است و در فامیل‌های ما از هیچ فردی موهایش سفید نیست. نزد داکتر/پزشک مراجعه کردم، داکتر گفت در اثر استرس و جگرخونی موهای انسان سفید می‌شود.»

عفت ۲۰ساله، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز در این باره می‌گوید: «۲۰ساله هستم، من از ۱۲سالگی متوجه شدم که موهایم روز‌به‌روز رو به سفیدشدن است و در فامیلم هیچ کس نیست که موهایش سفید باشد؛ یعنی وراثت هیچ نقش نداشت. تأثیر آن همین مشکلات روحی و روانی و استرس بیش از حد است. نزد داکتر هم مراجعه کردم و داکتران هم توصیه کردند که باید از مشکلات روحی و روانی و استرس دور باشم.»

از سویی هم، پزشکان جلدی و زیبایی و روان‌شناسان، می‌گویند که میزان پیری زودرس در میان جوانان از سوی نهادها بررسی نشده است؛ به همین دلیل نمی‌توانند تخمین کنند که این پدیده با کدام کمیت در میان جوانان وجود دارد. شماری از پزشکان جلدی و زیبایی اما می‌گویند که سفیدشدن موها پیش از ۲۰سالگی، پدیده‌ی غیرطبیعی است و درمان نیز ندارد؛ اما با گرفتن ویتامین‌ها و پروتئین‌ها از افزایش آن می‌توان پیش‌گیری کرد.

محمدقاسم جلال، متخصص بیماری‌های جلدی و زیبایی، می‌گوید: «سفیدشدن مو نزد افراد در سنین پایان‌تر از بیست‌سالگی به شکل غیرطبیعی می‌باشد که در این پدیده نقش اول را وراثت دارد که فرزندان از والدین شان به ارث می‌برند. ولی اگر وراثت هیچ نقشی در سفیدشدن موها نداشته باشد، عامل بعدی مشکلات روحی و روانی، اضطراب و کم‌بود بعضی از ویتامین‌ها است. موهایی که سفید می‌شود، دوباره به حالت اول برنمی‌گردد؛ ولی می‌شود از بیش‌تر سفیدشدن آن با گرفتن بعضی از غذاها، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها جلوگیری کرد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

پزشکان جلدی و زیبایی و روان‌شناسان، می‌گویند که میزان پیری زودرس در میان جوانان از سوی نهادها بررسی نشده است.

همین گونه، سیدعصمت هاشمی، روان‌شناس و استاد در یکی از دانش‌گاه‌های شهر کابل، در این باره می‌گوید که اضطراب و اختلال‌های روحی و روانی، دلیل عمده‌ی سفیدشدن پیش از وقت موها است.

او می‌افزاید: «دلیل اصلی ریزش مو یا سفیدشدن مو نزد جوانان این است که فعالیت هورمون تستوسترون در بدن کم می‌شود و باعث می‌شود که مو آرام‌آرام فعالیت اصلی خود را از دست بدهد. از لحاظ روحی و روانی هم دلیل‌های مختلف دارد. اولین دلیل آن استرس و اضطراب بیش از حد می‌باشد و افرادی که در هر مسئله تشویش می‌کنند، باعث سفیدشدن مو و حتا باعث مورفتگی در میان جوانان می‌شود.»

با این حال، مسئولان در وزارت صحت عامه‌، می‌گویند که تا کنون موردی مشخص در باره‌ی این بیماری در این وزارت ثبت نشده است.

گفتنی است که تغذیه‌ی ناسالم، بی‌توجهی به کمیت و کیفیت خواب، آلودگی محیطی، استفاده‌ی مواد بی‌کیفیت آرایشی و بهداشتی، فشارهای روانی و وراثت، از عامل‌های دخیل در سفیدشدن پیش از وقت موها، در میان جوانان گفته شده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: