فعالیت کوره‌های خشت‌پزی در حومه‌های شهر شبرغان، مرکز جوزجان، سبب آلودگی بیش‌تر هوا شده است و روزانه ۲ تا ۵ بیمار از مناطقی که کوره‌ی خشت‌پزی در آن فعالیت دارد، نزد پزشک مراجعه می‌کنند.

شماری از باشندگان منطقه‌ی «خاتون‌قلعه»ی شهر شبرغان می‌گویند که کوره‌های خشت‌پزی از بام تا شام در این روستا و روستاهای دیگر، تایر موتر می‌سوزانند که سبب آلودگی هوا و بروز بیماری‌های گوناگون شده است.

محمدآصف، یک تن از باشندگان منطقه‌ی «خاتون‌قلعه» می‌گوید که موجودیت کوره‌های خشت‌پزی نه تنها مشکلات مختلف صحی را به بار آورده؛ بل دود ناشی از آن تأثیر منفی بر باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی نیز گذاشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی او، اکنون در این روستا ۳۰۰ خانواده زندگی می‌کنند که نیمی از آن‌ها در نتیجه‌ی آلودگی هوا بیمار شده اند.

محمدآصف می‌افزاید: «مریض شده‌ خواب هستم از دست همین کوره‌ها. اگر ما گپ بزنیم، زور می‌گویند، بسیار زیاد ضرر دارد. در کوره زغال و تایر موتر می‌سوزانند، اما تایر را بیش‌تر می‌سوزانند که سبب مریضی شده است.»

با این حال، شماری از فعالان مدنی جوزجان به سلام‌وطندار می‌گویند که موجودیت کوره‌های خشت‌پزی در نزدیکی مناطق مسکونی، یکی از جدی‌ترین مشکلاتی است که از چهار سال به این سو محیط زیست و حیات باشندگان این ولایت را تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالمتین سدید، یکی از فعالان مدنی جوزجان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌تر کوره‌های خشت‌پزی در نزدیکی خانه‌های رهایشی و مکتب‌ قرار دارد و دود ناشی از آن مشکلات تنفسی و بیماری‌های گوناگون را به وجود آورده است.

به گفته‌ی او، فعالیت کوره‌های خشت‌پزی در حومه‌های شهر به منظور جلوگیری از آلودگی و حفظ محیط زیست، باید متوقف شود.

سیدعارف یاردم، مدیر عمومی اطلاعات و آگاهی عامه‌ی ریاست محیط زیست جوزجان، می‌گوید که اکنون بیش از ۳۰ کوره‌ی خشت‌پزی در شهر شبرغان فعالیت دارد و این اداره پی‌هم از آن نظارت می‌کند.

به گفته‌ی مدیر عمومی اطلاعات و آگاهی عامه‌ی ریاست محیط زیست جوزجان، با بلندرفتن بهای مواد سوخت، شماری از این کوره‌های خشت‌پزی از فعالیت باز مانده اند.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که شبکه‌ی امانت‌داری جوزجان در هماهنگی با سازمان دیدبان شفافیت افغانستان یک همه‌پرسی را به منظور شناسایی این مشکل و راه‌حل‌های آن راه‌اندازی کرده است که به زودی نتیجه‌ی این همه‌پرسی همگانی خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: