در سال‌های پسین، انفجار ماین و مهمات به‌جامانده از جنگ، یکی از عوامل عمده‌ی تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان در افغانستان بوده است.

کشته و زخمی‌شدن شش تن به شمول زنان و کودکان در ولسوالی واغظ غزنی، جان‌باختن دو کودک در ولسوالی ناهور، کشته‌شدن دو کودک در دو رویداد جداگانه در شهر غزنی و به تاز‌گی کشته‌شدن یک ‌کودک در ولسوالی ناوه،‌ تلفات ناشی از انفجار مهمات به‌جامانده از جنگ است که در یک سال گذشته رسانه‌ای شده است.

نورالله ۴۰ساله، باشنده‌ی ولسوالی واغظ غزنی‌ که دو ماه پیش برادرزاده‌ی ششساله‌اش را در اثر انفجار یک سرگلوله‌ی هاوان در این ولسوالی از دست داده، به سلام‌وطندار می‌گوید که منطقه‌ی‌ شان پر از مهمات منفجرناشده است‌ و از حکومت، می‌خواهد تا این منطقه را از وجود مهمات منفجرناشده پاک‌سازی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شماری دیگر از باشندگان غزنی، می‌گویند که مردم در روستاها، به ویژه روستاهای جنگ‌زده، از بیم این مهمات به‌جامانده از جنگ، نمی‌توانند به راحتی سر کشت‌زارهای خود بروند.

آن‌ها از امارت اسلامی و نهادهای ماین‌روبی، می‌خواهند تا مناطق ‌شان را از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک‌سازی کنند.

در ولسوالی‌های غزنی اما انفجار ماین و دیگر مهمات، بیش‌تر از کوچی‌ها قربانی می‌گیرد.

شماری از کوچی‌ها، می‌گویند که آن‌ها به علت رفت‌وآمد در مناطق گوناگون و هنگام چراندن مواشی، شکار ماین‌ها و مواد منفجرناشده می‌شوند.

محمدانور کوچی، نماینده‌ی جوانان کوچی در غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که حکومت باید با خانواده‌ی جان‌باختگان و زخمیان این گونه رویدادها، کمک‌های اقتصادی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی او، وضعیت اقتصادی آن‌ها خراب است و به امکان‌های صحی نیز دست‌رسی ندارند.

در همین حال، عمر غزنوی، سخن‌گوی والی غزنی، با تأیید افزایش رویدادهای انفجاری ناشی از مهمات منفجرناشده در این ولایت، می‌گوید که در سال گذشته، برنامه‌های ماین‌روبی در برخی از بخش‌های غزنی عملی‌ شده و در سال روان نیز، هر منطقه‌‌ای که از سوی مردم و نظامیان امارت اسلامی، مشکوک گزارش شود، به‌زودی پاک‌سازی خواهد شد.

غزنوی، می‌افزاید که اداره‌های سکتوری، برای هم‌دردی و هم‌کاری مالی با این خانواده‌هایی که عضوی از آن در اثر انفجار مهمات به‌جامانده از جنگ، کشته یا زخمی شده اند، برنامه‌های منظمی دارند. او، از مردم می‌خواهد که در راستای کشف وگزارش‌دهی اشیای مشکوک، با نیروهای امارت اسلامی هم‌کاری کنند و از خانواده‌ها نیز، می‌خواهد تا به کودکان ‌شان بفهمانند که با اشیای مشکوک بازی نکنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: