شماری از باشنده‌گان پکتیا می‌گویند که زورمندان و باشنده‌گان محل بخش‌هایی از زمین‌های اطراف تپه و بنای تاریخی «بالاحصار» در شهر گردیز، مرکز این ولایت را غصب کرده و در آن خانه و محل مسکونی ساخته‌اند.

آنان می‌افزایند مردم به‌طور غیرقانونی در مناطق اطراف تپه و بنای «بالاحصار» خانه ساخته‌اند که این امر به ارزش بنا به‌عنوان یک مکان تاریخی آسیب زده است. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که به قدمت «بالاحصار» توجه و از آن به‌عنوان یک مکان تاریخی حفاظت کند.

شیرپاو، باشندۀ پکتیا، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در مرحلۀ اول بیش‌ترین صدمه را خانه‌ها وارد می‌کند، مالکان خانه در این منطقه کندن‌کاری کرده‌اند و وقتی در چنین یک جایی کندن‌کاری شود، ارزش آن از بین می‌رود. خانه‌ها باید از این‌جا به‌جای دیگر منتقل شود، جای بدیل باید داده شود؛ زیرا این منطقه قدیمی‌ترین منطقه در پکتیاست. بالاحصار گردیز در منطقه دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی زیاد است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آصف‌خیل، دیگر باشندۀ پکتیا، نیز می‌گوید: «متأسفانه بخش‌هایی از بالاحصار توسط مردم و زورمندان غصب شده است. این یک موضوع قابل نگرانی‌ست؛ زیرا بالاحصار گردیز در افغانستان دارای یک قدمت تاریخی‌ست. امیدوارم مسئولان با غاصبان برخورد و مناطق غصب‌شده را آزاد کنند.»

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ پکتیا نیز می‌پذیرند که مناطق اطراف «بالاحصار» از سوی مردم غصب شده است، اما می‌گویند که برای حفظ این بنای تاریخی خانه‌های ساخته‌شده تخریب خواهد شد.

خالق‌یار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا، می‌گوید که در هماهنگی با مقام ولایت، تلاش‌ها برای بازسازی بنای «بالاحصار» آغاز شده است و پس از دریافت بودجه، کار عملی آن نیز آغاز خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «تمام مناطق اطراف بالاحصار غصب شده است. خانه‌های جدیدی ساخته نشده است، اما خانه‌هایی که سابق ساخته شده، به بیش‌تر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ خانه می‌رسد، این‌ها تماماً روی زمین بالاحصار ساخته شده است. ما هنوز کار را آغاز نکرده‌ایم، زمانی که کار آغاز شود، تمام خانه‌های اطراف بالاحصار تخلیه خواهد شد.»

نگرانی‌ها از غصب زمین‌های اطراف «بالاحصار» در حالی مطرح می‌شود که باشنده‌گان محل چندی پیش نیز از فروریختن بخش‌هایی از این بنای تاریخی در نتیجۀ بارنده‌گی‌های اخیر ابراز نگرانی کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: