هم‌زمان با بارش باران‌های اخیر و جاری‌شدن سیل ناشی از آن در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا، نگرانی‌ها در مورد تخریب ساختمان بالاحصار افزایش یافته‌ است.

مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ پکتیا می‌گویند که به‌دلیل بارنده‌گی‌های پسین ساختمان بالاحصار به‌شدت آسیب دیده و با خطر تخریب روبه‌روست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گلاب‌خان توتاخیل، آمر حفظ آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ پکتیا، به سلام‌وطندار می‌گوید که بخش‌هایی از دیوار این قلعۀ تاریخی در نتیجۀ بارنده‌گی‌های پسین، روی‌دادهای طبیعی و دست‌اندازی مردم تخریب شده است.

او می‌افزاید: «بالاحصار گردیز در مجموع تخریب شده است، تنها از بالا برخی از قسمت‌هایش سالم به‌نظر می‌رسد. به بازسازی فوری نیاز دارد. باران‌های یک هفتۀ اخیر به‌شدت به این ساختمان آسیب رسانده است. اگر از تخریب این بنا جلوگیری نشود، به‌زودی بخش‌های عمدۀ آن بین خواهد رفت.»

در همین حال، شماری از باشنده‌گان پکتیا نیز می‌گویند که در سال‌های گذشته در بخش بازسازی بنای بالاحصار هیچ کاری انجام نشده و بخش‌های آن نیز به‌دلیل بارنده‌گی‌های اخیر فروریخته است.

آنان از حکومت و نهادهای فرهنگی سازمان ملل متحد می‌خواهند که با توجه به قدمت بالاحصار به آن توجه و از این مکان تاریخی حفاظت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که ریاست اطلاعات و فرهنگ پکتیا می‌گوید از چند سال به این‌سو از بالاحصار پکتیا به‌عنوان یک مکان نظامی استفاده می‌شود که این موضوع ارزش این مکان تاریخی را کاهش داده‌ است. براساس معلومات مسئولان، بالاحصار پکتیا پیش از میلاد مسیح و در زمان کوشانی‌ها در شهر گردیز روی یک تپه ساخته شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: