حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، با پخش خبرنامه‌یی گفته که با اولی اندریس لیندمن، سفیر ناروی برای افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرده است. این دیدار امروز (جمعه، سی‌ام ثور) انجام شده است.

در خبرنامه آمده که در این دیدار دربارۀ حالات جاری در افغانستان و منطقه تبادل نظر صورت گرفته و در مورد آموزش دختران و بازگشت زنان به کار نیز صحبت شده است. در این دیدار، هر دو جانب بر بازگشایی مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم نیز تأکید کرده‌اند.

در خبرنامه نوشته شده است: «در این دیدار ضمن این‌که در مورد حالات جاری در افغانستان و منطقه تبادل نظر صورت گرفت، در مورد تعلیم دختران و بازگشت زنان به کار نیز صحبت شد و هر دو جانب بر گشایش مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم تأکید کردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حامد کرزی در این دیدار، از هم‌کاری ناروی در بخش‌های مختلف با مردم افغانستان سپاس‌گزاری کرده و خواهان تحکیم روابط میان دو کشور و ادامۀ هم‌کاری‌های ناروی شده است.این در حالی‌ست که پیش از این نیز، حامد کرزی در دیدارهای جداگانه با عالمان دین و شماری از سیاست‌گران، خواستار بازگشایی مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بیش از نُه ماه از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد. هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. امارت اسلامی پس از روی‌کارآمدنش، محدودیت‌هایی از جمله حق کار و آموزش را بر زنان وضع کرده است.

امارت اسلامی پس از تسلط بر افغانستان، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را اجازۀ رفتن به مکتب نداده است. این حکومت چندین بار وعده داد که مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم در سوم حمل سال ۱۴۰۱ بازگشایی می‌شوند.

با این حال، پس از ماه‌ها تعطیلی، مکتب‌ها قرار بود روز چهارشنبه، سوم حمل به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم باز شوند، اما وزارت معارف خلاف تعهداتش به دختران اجازۀ ورود به مکتب را نداد. این اقدام امارت اسلامی با واکنش‌‌های تند ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: