ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، به گزارش سالانۀ وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا دربارۀ وضعیت حقوق بشر در افغانستان واکنش نشان داده و آن را نادرست خوانده است.

مجاهد بامداد امروز (پنج‌شنبه، بیست‌و‌پنجم حمل/فروردین)، در توییترش نوشته است که حقوق بشر در افغانستان هنگامی ضایع شده بود که «اشغال‌گران آمریکایی و متحدانش روزانه تا ۲۰۰ افغان را می‌کشتند، خانه‌های مردم را بمباران می‌کردند، بر زنان و کودکان چاپه می‌انداختند، از طرف شب مردم را به زندان‌‌ها می‌کشاندند و تا ۱۵۰۰۰ زندانی سیاسی را نگه‌داری می‌کردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی گفته است: «هم‌اکنون یکی از اعمال ضد بشری ذکرشده هم نیست، بل‌که تمامی حقوق مشروع بشری تأمین است و نگرانی در این باره بی‌جاست. امارت اسلامی افغانستان تمامی حقوق اساسی مردم خود را تأمین کرده است و تأمین خواهد کرد.»

این در حالی‌ست که وزارت امور خارجۀ آمریکا به تازه‌گی در گزارش سالانۀ خود گفته که با روی‌کار‌آمدن امارت اسلامی، افغانستان از دستاوردهای حقوق بشری و دموکراتیک خود فاصله گرفته و با بحران بشری روبه‌رو شده است.

این وزارت افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، حقوق بشر در این کشور به‌طور جدی نقض شده است. در گزارش آمده است: «… بازداشت‌های خودسرانۀ زنان، معترضان و خبرنگاران و هم‌چنان کشتارهای انتقام‌جویانه و جلوگیری از مشارکت سیاسی زنان از بخش آموزش و سیاست، مواردی جدی نقض حقوق بشر در زمان امارت اسلامی‌ست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

وزارت امور خارجۀ آمریکا در این گزارش خود امارت اسلامی را به انحصار قدرت نیز متهم کرده و گفته است که دیگر اقشار در کابینۀ این حکومت جای‌گاه ندارند.

از سویی هم، به تازه‌گی ۵۰ تن از نماینده‌گان پارلمان فرانسه در نامه‌یی از رئیس‌جمهور این کشور خواسته‌اند که بر سفرهای خارجی مقام‌های امارت اسلامی تحریم وضع کند. در این نامه خواسته شده است که فشارها بر مقام‌های امارت اسلامی تا عملی‌شدن تعهدات‌شان ادامه یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: