پس از سقوط دولت پیشین، مقام‌های امارت اسلامی افغانستان در نخستین نشست خبری‌شان به روز سه‌شنبه، بیست‌وششم اسد/مرداد سال روان عفو عمومی اعلام کردند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این نشست گفت که افغانستان دیگر میدان جنگ نیست و هیچ عاملی برای جنگیدن در افغانستان باقی نمانده است.

او گفت: «به اساس فرمان عالی‌قدر امیرالمومنین تمام کسانی در جهت مقابل ما روان بودند، عفو شدند و ما همه‌گی را عفو کرده‌ایم. ما نمی‌خواهیم دیگر جنگ باشد، نمی‌خواهیم جنگ دوام داشته باشد و نه عوامل جنگ باقی مانده است. امارت اسلامی با هیچ‌کسی دشمنی ندارد، در تمام جوانب دشمنی به پایان رسیده است. ما نمی‌خواهیم در دشمنی زنده‌گی کنیم، امارت اسلامی در مقابل خود نه دشمن داخلی را می‌خواهد، نه دشمن خارجی را.»

اما از آن‌زمان تاکنون گزارش‌ها و نوارهای تصویری بسیاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شده‌ است که نشان می‌دهد در مدت چهار ماه از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان صدها تن در کابل و ولایت‌ها به بهانه‌های گونه‌گون از سوی افراد مسلح بازداشت، لت‌وکوب یا کشته شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به‌طور نمونه، همایون دلشاد و ضیاءالدین، از افسران ارتش پیشین در ولایت‌های کندز و جوزجان، عبدالواحد صاحب‌زاده، رئیس دادگاه ابتدایی در کنر، بسم‌الله شاکر، سرآموزگار دارالعلوم عربی در کابل، عبدالمالک، کارمند امنیتی پیشین و عبدالحکیم در شهر فیروزکوه، جاوید نظری و سمیع مجاهد، از نظامیان پیشین و چهار تن از زنان فعال مدنی، دکتر وزین و قادر توانا در بلخ و یک جوان ۲۲ ساله در فاریاب، در نخست ربوده و سپس به‌طور مرموز توسط افراد مسلح کشته شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، از روز گذشته به این‌سو یک نوار تصویری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که نشان می‌دهد رحمت‌الله قادری، از نظامیان پیشین توسط افراد مسلح مورد لت‌وکوب قرار می‌گیرد.

اما بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلا‌م‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی به فرمان عفو عمومی پا‌بند است و با متخلفان برخورد قانونی می‌کند و تأکید می‌کند که عفو عمومی برای تمام شهروندان پابرجاست. او تأیید می‌کند که افرادی از فرمان عفو عمومی تخطی می‌کنند و کمیسیونی برای پاک‌سازی این افراد ایجاد شده است و تاکنون صدها تن در پیوند به این روی‌دادها بازداشت شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، در گزارش‌هایی که از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر در ماه روان میلادی پخش شده، آمده است که نیروهای امارت اسلامی از زمان تسلط بر کشور با وجودی که عفو عمومی اعلام کرده، بیش از ۱۰۰ افسر پولیس و امنیت ملی دولت پیشین را اعدام کرده‌اند. سازمان ملل متحد نیز در اعلامیه‌یی قتل هشت فعال مدنی و دو روزنامه‌نگار و ۵۹ مورد بازداشت غیرقانونی در چهار ماه پسین را گزارش داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: