محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع کابینۀ سرپرست امارت اسلامی در یک پیام صوتی که از سوی سخنگویان طالبان پخش شده، به نیروهای طالبان هشدار داده است که عفو عمومی شامل تمام مخالفان می‌شود و هیچ کسی حق ندارد مخالفی را تهدید کند یا هم بکشد.

محمد یعقوب در این پیام صوتی گفته که شنیده است در نقاطی نیروهای طالبان کسانی را به‌خاطر دشمنی کشته‌اند؛ در حالی که تحریک طالبان عفو عمومی اعلام کرده است و این شامل همه مخالفان می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

محمد یعقوب، فرزند ملا محمد عمر، بنیان‌گذار طالبان است و تاکنون کم‌تر در انظار عمومی ظاهر شده و این نخستین سخن‌رانی او به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع کابینۀ سرپرست ا‌ست. مسئولان امارت اسلامی هنوز از محمد یعقوب تصویری هم پخش نکرده‌اند.

سرپرست وزارت دفاع کابینۀ سرپرست افزوده کسانی که در گذشته با طالبان جنگیده‌اند، مورد عفو قرار گرفته و هیچ کسی پس از این حق ندارد دیگری را به‌خاطر مخالفت با طالبان به قتل برساند «با متخلفان فرمان عفو عمومی برخورد جدی می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمد یعقوب خطاب به نیروهای طالبان گفته که «هرگونه تهدید و قتل افراد، مخالف اهداف امارت اسلامی‌ست.» او افزوده است که منازعات شخصی نیروهای طالبان با هر کسی که اگر وجود داشته باشد، باید از طریق محاکم امارت اسلامی حل‌وفصل شود.

این در حالی‌ست که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر و انتقام‌گیری‌های شخصی از سوی نیروهای طالبان پخش شده است. به‌ گونۀ نمونه، ویدیوهایی از پنجشیر پخش شده است که نشان می‌دهد نیروهای طالبان اقدام به محاکمۀ صحرایی کرده‌اند. افزون بر این، نهادهای بین‌المللی نیز طالبان را به نقض حقوق بشر، قتل و شکنجۀ افراد متهم کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: