کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان اعلام کرده که امارت اسلامی در ولایت‌های بلخ، تخار و جوزجان، پخش صدای زنان و موسیقی از رسانه‌ها را ممنوع کرده است. این کمیته امروز با پخش گزارشی هم‌چنان گفته است که امارت اسلامی بر نحوۀ پوشش ظاهری خبرنگاران زن، پخش سریال‌ها، فیلم‌ها و اعلانات در این ولایت‌ها و ولایت غور نیز محدودیت وضع کرده‌اند.

طبق گزارش، مسئولان ریاست امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی برای بلخ، در نشستی با خبرنگاران یادآوری کرده‌اند که مسئولان رسانه‌ها نمی‌توانند موسیقی را از طریق رسانه‌های‌شان پخش کنند. این اداره به مسئولان رسانه‌ها در این ولایت گفته است که خبرنگاران زن را نیز مجبور به رعایت کامل حجاب اسلامی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در گزارش نوشته شده که امارت اسلامی در تخار هم به مسئولان رسانه‌ها گفته است نمی‌توانند سریال‌ها و فیلم‌هایی را که در آن چهره‌های بازی‌گران زن نمایان شده باشد، پخش کنند. امارت اسلامی پخش صدای زنان را از طریق رسانه‌ها در این ولایت، نیز ممنوع کرده است.

در ولایت جوزجان، مسئولان امارت اسلامی پخش موسیقی در رسانه‌های صوتی را ممنوع اعلام کرده و گفته‌اند که هیچ رسانه‌یی اجازه ندارد موسیقی پخش کند. در گزارش کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز آمده که امارت اسلامی به رسانه‌ها در غور اجازۀ پخش موسیقی و برنامه‌های سرگرمی را داده، اما گفته است که در برنامه‌ها و اعلانات باید به‌جای موسیقی از سیگنال‌های اسلامی استفاده شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مسئولان امارت اسلامی هنوز به این گزارش کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان واکنش نشان نداده‌اند. این در حالی‌ست که در سی‌ام عقرب/آبان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی در یک فرمان بر نشرات رسانه‌های تصویری در کشور محدودیت وضع کرده بود. در این فرمان هشت ماده‌یی، پخش درامه‌ها و برنامه‌های تمثیلی که تمثیل‌کنندۀ آن زن باشد، ممنوع شده است.

در یکی از ماده‌های این فرمان وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی نیز آمده است که خبرنگاران زن در رسانه‌های تصویری باید حجاب اسلامی را رعایت کنند. براساس این فرمان، تلویزیون‌ها باید فیلم‌ها و سریال‌های خارجی را که مخالف شریعت اسلامی باشد، پخش نکنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: