محمدخالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه در نشست هفتۀ گذشتۀ مجلس نماینده‌گان گفت روزانه حدود ۸ میلیون دالر از گمرک‌ها دزدی می‌شود. با وجود این‌که آقای پاینده گفته بود در نشست بعدی مجلس نام‌های افراد متهم را افشا می‌کند؛ اما در نشست حاضر نشد.

با این حال، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس بار دیگر تأکید می‌کنند که نام‌های افراد آغشته به فساد در گمرک‌ها باید افشا شود. آنان می‌گویند که سرپرست وزارت مالیه احتمالاً به‌دلیل مخالفت برخی نماینده‌گان، نام‌های افراد فاسد در گمرک‌ها را افشا نمی‌کند.

جمال‌الدین فکوری بهشتی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که شماری از نماینده‌گان در فساد در گمرک‌ها دست دارند و نمی‌گذارند سرپرست وزارت مالیه در نشست مجلس حضور یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خالد اسد، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان نیز می‌گوید، سرپرست وزارت مالیه با این اظهارات تمام نظام را زیر پرسش برده و باید روشن شود که سالانه ۳ میلیارد دالر را چه کسانی دزدی می‌کنند. به گفتۀ او، فسادِ روزانه ۸ میلیون دالر در گمرکها برای کشورهای کمک‌کننده نیز پرسش‌برانگیز است و احتمال دارد کمک‌ها کاهش یابد. او می‌افزاید که به همین دلیل، این مسأله باید به گونۀ جدی بررسی شود.

با این حال، شاه‌پور پوپل، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان، میررحمان رحمانی، رئیس این مجلس را به فساد و ندادن مالیه به دولت متهم می‌کند. آقای پوپل می‌گوید، با وجود این‌که میررحمان رحمانی به ارزش میلیاردها دالر به کشور تیل وارد می‌کند، اما به بهانۀ این‌که این تیل را به خارجی‌ها می‌برد، از پرداخت مالیه به دولت سرباز زده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید 

به گفتۀ شاه‌پور پوپل، اکنون که شمار خارجی‌ها در کشور کاهش یافته یا در حال بیرون‌شدن‌اند، به همین دلیل، جدا از پرداخت مالیه، این همه تیل به کدام کشور برده می‌شود؟ او می‌افزاید که میررحمان رحمانی با شرکت تیل  به‌نام «تی‌آرسی» شریک است و این شرکت به سوزاندن تانکرهای تیل نیز متهم است.

شاه‌پور پوپل نیز می‌گوید که هرچند یک هیأت مجلس در این باره تحقیق نیز کرده، اما آقای رحمانی اجازه نداده است این هیأت یافته‌های خود را در اختیار نماینده‌گان قرار دهد.

تلاش کردیم دیدگاه رئیس مجلس نماینده‌گان را نیز دربارۀ این اتهام‌ها داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: