نخستین مشاعره‌ی «اشعار دری و اوزبیکی»، امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ قوس) از سوی فرهنگیان در بدخشان برگزار شد.

عبدالرحمان شهرانی، مسئول برگزارکننده‌ی این برنامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که این مشاعره به هدف ایجاد همبستگی بیش‌تر میان گویندگان زبان‌های دری و اوزبیکی برگزار شده است. به گفته‌ی او، در آینده‌های نزدیک چنین برنامه‌ها را برای رشد زبان‌های ملی و محلی، بیش‌تر برگزار خواهند کرد.

عبدالرحمان شهرانی، می‌افزاید: «بلی، ما پلان‌هایی داریم. البته زبان‌هایی که این جا رایج است، زبان شغنانی است، زبان دروازی است و زبان ملی ما زبان پشتو است. ما در آینده‌ها ان‌شاءالله پلان این را داریم که همین قسم مشاعره را میان دیگر زبان‌ها راه‌اندازی کنیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در این برنامه، شماری از فرهنگیان، شاعران، نویسندگان و جوانان از ولسوالی‌های مختلف بدخشان شرکت کرده بودند که با دکلمه‌های زیبای شان به زبان‌های دری و اوزبیکی، این برنامه را رنگ بیش‌تر بخشیدند.

در همین حال، شماری از شاعران و فرهنگیان، برگزاری چنین برنامه‌ها را در بخش رشد فرهنگ و زبان‌های دری و اوزبیکی، اثرگذار می‌دانند و از حکومت و مردم می‌خواهند که در بخش رشد زبان‌های کشور توجه جدی کنند.

صدرالدین مظلوم‌یار، یکی از شاعران در بدخشان، با استقبال از برگزاری چنین برنامه‌ها میان دو زبان، می‌گوید که در شرایط کنونی بیش‌تر از هر زمان دیگری، نیاز به اتحاد دارند.

او می‌افزاید: «در هر سرزمینی که همین قسم برنامه برگزار شود، ما خوش هستیم. به خاطری که جوانان رشد می‌کنند، اوزبیک‌زبان با فارسی‌زبان و فارسی‌زبان با اوزبیک‌زبان، این‌ها یاد می‌گیرند و خیلی هم مفید است. در این باره هر استاد ما باید سعی و تلاش داشته باشد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسعود تیمور، شاعر زبان اوزبیکی که در این برنامه شرکت کرده است، از اهمیت برگزاری این گونه برنامه‌ها یادآوری می‌کند و به سلام‌وطندار می‌گوید که زبان‌های دری و اوزبیکی، تاریخ وسیع دارند.

او می‌افزاید: «پیام ما به آن هم‌قطاران مان، هم‌زبان‌های مان، قوم‌های مان و تمام شهروندان کشور، این است که هر کسی باید برای زبان خود، ادبیات خود، فرهنگ خود و تاریخ خود کار بکند و هیچ کسی به کار یک‌دیگر مزاحمت نکند.»

این نخستین بار است که مشاعره‌ی اشعار میان دو زبان مختلف در بدخشان برگزار شده است. پیش از این، چندین برنامه‌ی مشابه از سوی فرهنگیان زبان اوزبیکی در بدخشان برگزار شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: