نخستین مشاعره‌ی فرهنگی و اجتماعی، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ کندز، به هم‌کاری مؤسسه‌ی بین‌المللی روانی و اجتماعی «‏اپسو»، پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، در تفریح‌گاه دشت آبدان این ولایت، برگزار شده است.

در این برنامه، مسئولان، شاعران، نویسندگان، جوانان و فرهنگیان کندز، در باره‌ی فرهنگ شعر و ادبیات در این ولایت، سخن‌رانی کردند و شاعران نیز، به خوانش و دکلمه‌ی اشعار بهاری شان پرداختند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ضیاءالحق ضیایی، شاعر در کندز که در این برنامه اشتراک کرده است، می‌گوید که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، این نخستین برنامه‌ی فرهنگی است که در این ولایت برگزار می‌شود. او می‌افزاید که شاعران و نویسندگان در این ولایت، تلاش دارند با نوشتن اثرهای خوب و سرودن اشعار تازه، روحیه‌ی ازدست‌رفته‌ی شان را دوباره به دست بیاورند.

سیدنعیم عسکر، از شاعران سابقه‌دار و باتجربه در کندز است. او که در این مشاعره در دشت آبدان، اشتراک کرده است، می‌گوید که امروز شاعران و فرهنگیان، پس از مدت‌ها دوباره گرد هم آمده و شاهد نخستین برنامه‌ی شعری در این ولایت اند.

آقای عسکر، به سلا‌م‌وطندار می‌گوید: «‏این خبر خوبی است. در گذشته برنامه‌های زیاد فرهنگی در بخش‌های مختلف راه‌اندازی می‌شد و ما اکنون در این جا جمع شده‌ایم و امیدواریم در آینده نیز چنین برنامه‌هایی برگزار شود و شاعران گرد هم بیایند و دردها و زیبایی‌‌های محیط و جامعه را در شعرهای شان بازتاب می‌دهند. شاعر چشم وطن است؛ چیزی را که آنان می‌بینند و می‌سرایند، دیگران نمی‌توانند.»

شمس‌الرحمان زردشت، از دیگر شاعران در کندز، می‌گوید که برگزاری چنین برنامه‌ها می‌تواند سبب تقویت و گسترش فرهنگ، شعر، ادبیات، تولید متن و تشویق شاعران در جامعه شود. به گفته‌ی او، شاعران و فرهنگیان در این ولایت، نیازمند چنین برنامه‌های حمایتی اند و از مسئولان می‌خواهند چنین برنامه‌های مناسبتی را بیش‌تر راه‌اندازی کنند. آقای زردشت، می‌افزاید: «فرهنگیان با برگزاری چنین برنامه‌ها اندیشه تولید می‌کنند و اثرهای خوبی را به جامعه تقدیم می‌کنند.»

ازسویی هم، مطیع‌الله روحانی، رییس اطلاعات و فرهنگ کندز، می‌گوید که آنان با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، هرازگاهی جلسه و مشوره‌هایی با شاعران و نویسندگان در این ولایت، داشته اند. به گفته‌ی او، به پیشواز بهار و زیبایی‌های طبیعت در دشت آبدان، خواسته اند مشاعره‌ای را در این مکان تفریحی راه‌اندازی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

آقای روحانی هم‌چنان می‌افزاید در مشاعره‌ای که در این مکان تفدیحی برگزار شد، شاعران از کندز و ولایت‌های هم‌جوار آن، اشتراک و اشعار شان را دکلمه کرده اند. رییس اطلاعات و فرهنگ کندز، می‌گوید در آینده، برای شاعران و فرهنگیان این ولایت، برنامه‌های خوبی دارند و از آنان، حمایت همه‌جانبه می‌کند.

گفتنی است که در بیش از یک سال‌ونیم پسین، تا کنون هیچ برنامه‌ی فرهنگی‌ای در مناسبت‌های مختلف برگزار نشده بود و شاعران، از کاهش برنامه‌های فرهنگی در این ولایت، نگران بودند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: