ده‌ها تن از شهروندان کشور، امروز باری دیگر در اعتراض به ادامه‌ی بسته‌ماندن دارایی‌های ارزی افغانستان از سوی امریکا، به جاده‌های شهر کابل ریختند. معترضان، خواهان انتقال نُه میلیارد دالر از دارایی‌های منجمدشده‌ی افغانستان از سوی امریکا به این کشور اند.

آنان، از جامعه‌ی جهانی و سازمان ملل متحد می‌خواهند که برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان، بر امریکا فشار وارد کنند. معترضان هشدار می‌دهند‌ که اگر امریکا دارایی‌های ارزی افغانستان را آزاد نکند، سخت با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ببرک، یک تن از معترضان، در این باره می‌گوید: «شخص امریکا حقوق بشر را زیر پا و پول ما مردم افغانستان را انحصار کرده است. این مردم دارایی‌های شان را می‌خواهند؛ اگر دارایی‌های ما را پس ندهد، امریکا سخت با مشکل روبه‌رو می‌شود، روبه‌رو شده است و دیگر هم روبه‌رو می‌شود.»

عکس: سلام‌وطندار

مدثر، یک تن دیگر از معترضان، نیز در این باره می‌گوید: «افغانستان حالا یک حکومت مستقل به نام امارت اسلامی دارد. بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها در افغانستان فعال شده، از جامعه‌ی جهانی، سازمان ملل متحد و از تمام کشورها خواست ما این است که بر امریکا فشار بیاورند تا این پول‌ها را مستقیم به افغانستان انتقال بدهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

برخی از این معترضان، فقر و بی‌کاری در کشور را، از پیامدهای منفی بسته‌ماندن دارایی‌های ارزی افغانستان می‌دانند. میلاد، یکی از این معترضان، از ناتوانی مردم برای تهیه‌ی یک وقت غذا، شکایت می‌کند و می‎گوید که اقتصاد مردم با گذشت هر روز بدتر می‌شود.

این اعتراض در حالی راه‌اندازی می‌شود که امریکا قرار است بر اساس یک طرح، ۳.۵ میلیارد دالر از داریی‌های ارزی افغانستان را در یک صندوق امانی در سوئیس بسپارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: